Bez jasné jedničky? Brind’Amour připustil, že tandem M+M se může v play off prostřídat

11. dubna 14:30

Jan Vojkůvka

Carolina Hurricanes v play off scházela dlouhých devět sezon. Pro tým, který v roce 2002 prohrál ve finále Stanley Cupu a o čtyři roky později pohár dokonce vyhrál, ale doba temna skončila. Klíčovou roli pro herní vzestup Hurricanes měl brankářský tandem Petr Mrázek a Curtis McElhinney. Dva jsou někdy zkrátka lepší než jeden.

Mrázek s McElhinneym se oba výraznou měrou zasloužili na ukončení devítiletého čekání Caroliny na postup do play off. A pokud by boje o Stanley Cup byly pouze o brankáři, Canes by byli v komfortní pozici. Použít by totiž mohli s klidným svědomím oba.

To si moc dobře uvědomuje i trenér Rod Brind'Amour, který byl v Carolině jako hráč při úspěšné jízdě za titulem v sezoně 2005/06 a rád by si něco podobného zopakoval i jako kouč.

Za úspěch svého týmu může vděčit i tandemu M+M v brankovišti a není se čemu divit, že se mu nechce stanovit ryzí brankářskou jedničku. Může si totiž vybírat. „Potřebujete sice jednoho, ale my máme po celou sezonu dva kluky, na které se můžeme plně spolehnout. Vůbec bychom se do téhle pozice nedostali, kdyby se o to oba nezasloužili,“ uvedl Brind'Amour, který podle deníku newsobserver.com nevyloučil nasazení obou svých gólmanů v sérii proti Washingtonu.

McElhinney zářil do února

Tato taktika se mu ostatně osvědčila už v základní části, kdy Mrázka s McElhinneym prostřídával. Díky tomu si kanadský veterán připsal hned 33 zápasů (nejvíce během jedné sezony v kariéře), ve kterých vychytal 20 výher s průměrem 2,58 a úspěšností 91,20 %. Ještě lepší čísla měl Mrázek, jemuž se v Carolině podařilo restartovat upadající kariéru. Ve 40 utkáních vychytal 23 výher s průměrem 2,39 inkasovaných branek a úspěšností 91,40 %.

Očekává se, že do úvodního zápasu na ledě Washingtonu naskočí do brankoviště český gólman. Jeho forma v závěru základní části byla úchvatná a podařilo se mu vychytat 11 vítězství ze svých posledních 13 startů. Má tak oproti svému spoluhráči o dost lepší pozici, jelikož jemu se od března zase tolik nedařilo.

„Já jsem sbíral výhry na začátku, v posledních týdnech se zase chytil Pete. Nebyli bychom v play off, kdyby se nedostal do takové formy a nechytal tak, jak se mu to dařilo,“ řekl McElhinney, který od začátku března vychytal čtyři výhry a připsal si pět porážek. I to je však slušná bilance vzhledem k tomu, že si ho Carolina vytáhla z tzv. waivers listu, odkud si ho mohl každý z týmů během 24 hodin bezplatně vzít, a má smlouvu jen na 850 tisíc dolarů. 

Měl být jen brankářskou dvojkou (respektive trojkou), ale v prvních týdnech sezony, kdy se nedařilo Mrázkovi ani Scottu Darlingovi, který se navíc zranil a nakonec skončil na farmě, dostal svou šanci. Chytil ji za pačesy a vychytával jednu výhru za druhou. Pak se začalo dařit i Mrázkovi, který stabilizoval výkony a ve druhé polovině února začal směrovat Carolinu do play off.

„Vždy doufáte, že jeden člověk se v pravý čas dostane do formy, ale pokud máte dvě spolehlivé možnosti, je to bonus,“ podotkl McElhinney k brankářské situaci v týmu.

Forma v pravou chvíli

Teď to vypadá, že pravý čas přišel pro Mrázka. Jeho závěr základní části byl ohromující. „V minulé sezoně jsem měl pár slušných zápasů a pár těch horších. Chtěl jsem dostat příležitost, abych se mohl ukázat,“ řekl český brankář.

Veledůležitá byla jeho série šesti výher v řadě, kterou započal 17. února doma proti Dallasu. Během ní dvakrát pomohl porazit Floridu, které se po prohrách s Carolinou začaly hroutit sny na postup do play off. Zejména druhou výhru, kterou vychytal v březnu v prodloužení, hodně prožíval. „Byl po tom zápase úplně napumpovaný,“ podotkl McElhinney.

„Někdy musíte být klidní, ale jindy je dobré, když ukážete trochu své emoce a užíváte si to,“ vzpomínal Mrázek, který ještě víc slavil po definitivě postupu a jeho video obletělo na sociálních sítích svět. 

„Já jsem klidnější, tohle není moc můj styl. Ale hrozně se mi líbilo ho sledovat,“ smál se McElhinney.

Česko-kanadský tandem Mrázek/McElhinney čeká v následujících dnech tvrdá prověrka. Zastavit obhájce Stanley Cupu z Washingtonu, se kterým Carolina prohrála v základní části všechny čtyři zápasy. A to včetně dvou na konci března. O porážky se tehdy brankáři Hurricanes podělili rovným dílem. A dozajista by se rádi podělili stejně tak o výhry, pokud by to Carolině přineslo postup do dalšího kola.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.