Capitals chtěli drsňáka, tak získali Gudase. Jsem nadšený, říká obránce

19. června 2019, 7:00

David Zlomek

Po mistrovství světa si Radko Gudas užíval volna a nic nenasvědčovalo tomu, že by po čtyřech letech měl opustit Philadelphii. Všechno se ale změnilo pár dní zpátky, když se dozvěděl, že mění působiště. Devětadvacetiletý obránce nejdříve dvakrát nejásal, nicméně když se dozvěděl, že jde do Washingtonu, změnil názor.

„Mám radost, že jsem byl vyměněn do týmu, který je znám pro to, že vítězí. Pro svou touhu vyhrát každičký zápas,” cituje Gudase The Washington Post. „Samozřejmě jsem nadšený, že budu hrát s několika krajany a nejlepšími hráči světa. Čím víc nad tím přemýšlím, tím radši jsem.”

Není tajemstvím, že jeho výměna za Matta Niskanena byla uskutečněna z velké části hlavně z finančních důvodů. Capitals ušetří skoro 3,5 milionu dolarů, jelikož tým z Pensylvánie si ponechává 30% Čechova platu. Gudasovi navíc smlouva končí za rok, zatímco Niskanenovi za dva. Není to ale tak, že Gudas nebude potřebný.

„Tenhle obchod nám pomůže, co se týče platového stropu, ale zároveň jsme chtěli přivést hráče, jemuž není cizí tvrdá hra. Z toho důvodu jsme nadšeni, že můžeme Radka přivítat v našem týmu. Je to skvělý obránce, který nic nevypustí a hraje tvrdě,” shrnul výměnu generální manažer Capitals Brian MacLellan.

Dá se tak předpokládat, že Nick Jensen se posune do druhé formace a Brooks Orpik s týmem nepodepíše. Vyplývá z toho, že Gudasovi připadne role v třetím obranném páru.

„Všichni víme, že hraju tvrdý a jednoduchý hokej,” řekl Gudas. „Vidím volného hráče, nahraju. Před vlastní bránou odstrčím soupeře, hraju oslabení... To jsou moje silné stránky. Dokážu pomoct i v útoku, ale mou předností je makat a pomáhat, kde je potřeba. Záleží mi na tom, aby byl tým jako namazaný stroj. Je mi jedno, jaká budu součástka.”

Je všeobecně známo, že Gudas je v NHL zaškatulkován jako příliš tvrdý či dokonce zákeřný hráč. Z části se to dá pochopit. Jak však sám říká, dokáže pomoct i v ofenzivě. O tom svědčí i statistika z uplynulé sezony, ve které odehrál 77 utkání. Čtyři branky a šestnáct nahrávek není vůbec špatný počin.

Jeho dominantou je ale pořád hlavně tvrdá hra. Ta Washingtonu není cizí. Svůj loňský Stanley Cup získali Capitals určitou měrou také tím, jak ostře hráli. Jen si vzpomeňme na výkony Ovečkina či Wilsona. A letošní vítěz? Určitě se nedá říct, že by Blues hráli v rukavičkách.

„Řekl bych, že soupeři nebudou nejradši, když uvidí, jaká sestava se proti nim postaví,” pochvaluje si Gudas. „Můžeme je zastrašit i na začátku zápasu, kdy to budou mít určitě v hlavě. Hit nebo dva – a jsou rozhozeni!” 

Prioritou pro Capitals bylo, aby si udělali místo pod platovým stropem. To se jim povedlo, nicméně v Gudasovi dostali velmi spolehlivého obránce, který dokáže zahrát na obou koncích hřiště. Možná tak dostali dílek, jenž jim pomůže v honbě za dalším Stanley Cupem.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.