Crosby už je za Lemieuxem, střelecky disponovaný Simon sklízí uznání

26. ledna 2018, 14:00

Jiří Lacina

V posledních letech jsme v souvislosti s NHL zvyklí vnímat především odchody českých hokejistů. O to příjemnější je sledovat v lize lig každou naší novou tvář. Jedním z hráčů, který se v letošní sezóně pokouší o definitivní průlom, je i Dominik Simon. Ve čtvrtek přispěl k výhře Pittsburghu nad Minnesotou 6:3 dvěma přesnými zásahy. Po šestnácti odehraných duelech má na kontě 9 bodů (4+5).

Simon skóroval ve třech posledních domácích duelech Penguins a po zásluze na sebe strhává stále větší pozornost. Odborníci i fanoušci oceňují jeho komplexnost, příjemné je, že se pražskému rodákovi daří střelecky. Oba čtvrteční góly byly z kategorie povedených.

Ve 4. minutě perfektní střela bez přípravy, ve 43. minutě vyjetí od mantinelu, zkrocení neposedného puku a další povedená rána pod víko. Na farmě ve Wilkes-Barre dal Simon v 21 utkáních 4 góly, k nimž přidal 13 asistencí. V NHL stihnul stejný brankový zápis v 16 duelech.

„Je vážně šikovný,“ řekl na Čechovu adresu Casey DeSmith, šestadvacetiletý brankář, který odchytal za Pittsburgh už čtvrté utkání v řadě a k poslednímu vítězství přispěl 23 zákroky.

Spokojený s vývojem třiadvacetiletého Simona je také trenér Mike Sullivan. Oceňuje zejména hráčovo rostoucí sebevědomí, které zřejmě posiluje fakt, že má český zelenáč možnost nastupovat vedle místní ikony Sidneyho Crosbyho.

Ten v utkání třikrát asistoval a v klubových statistikách přeskočil Jaromíra Jágra. Česká legenda nasbírala v dresu Pens za jedenáct let 1079 bodů. Crosby se ve své třinácté sezóně dostal po minulém utkání na stejnou úroveň. Nyní Jágra přeskočil a v klubových statistikách hledí na záda už jen Mario Lemieuxovi, který všech svých 1723 bodů nasbíral rovněž v dresu Pens.

„Myslím, že když hráč dostane první povolávací rozkaz, je ze všeho trochu u vytržení,“ rozpovídal se k Simonově progresu Sullivan. „Jakmile postupně nabere sebevědomí, všechno si sedne. S přibývajícím časem se dostává do pohody a sehrává se s okolím. Právě to teď můžeme pozorovat u Dominika,“ kvituje kouč.

Český forvard je hráčem Penguins od roku 2015, kdy byl draftován v pátém kole. V sezóně 2015-16 odehrál v NHL tři zápasy, loni dva. Letošní debut si odbyl 9. prosince. Ze souhry s Crosbym tehdy vytěžil dvě asistence. Po šesti utkáních se nakrátko vrátil do AHL, nahoru byl znovu povolán 1. ledna.

„Dá se říct, že daleko sebevědoměji používá svou střelu. Daří se mu trefovat bránu, a když něco takového vidíte, můžete mu jen poradit, aby ve střelbě pokračoval. Hlavně posledních několik zápasů se mu opravdu daří,“ pochválil spoluhráče Crosby. 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.