Dallas Stars: Další nezdar draze zaplacených žoldáků

10. dubna 2018, 10:00

Jiří Lacina

Před nějakými sedmi měsíci to vypadalo, že by to mohli v téhle sezóně pořádně roztočit. Po loňském průšvihu, kdy tradičně hodně ambiciózní tým nepostoupil ani do play off, otevřeli v Dallasu pokladnu a přivedli několik zvučných posil. Za všechny jmenujme Radulova, Hanzala, Bishopa, Methota. Hodně odborníků tipovalo posílený tým na vítěze Stanley Cupu. Výsledek je stejný jako loni. Parta žoldáků opět selhala.

Poosmé za posledních deset let se Hvězdy z Dallasu loučí se sezónou už po základní části. Vyvstává dilema: Co teď? Potřebuje tenhle tým další doplnění? Nebo kompletní přestavbu? Nového trenéra? Nedá se říct, že by všechny posily vyhořely. Ben Bishop nebyl na konci sezóny zdravotně v pořádku, celkově ale odchytal 53 zápasů a čísla neměl nijak tragická. V klubu mu musí věřit, vždyť na podzim začne teprve druhý rok šestileté smlouvy. V listopadu mu bude 32 let.

Jednatřicetiletý Alexandr Radulov se 72 body poměrně výrazně překonal svůj loňský montrealský zápis (54), smlouvu má ještě na čtyři roky. Osmadvacetiletý kapitán Jamie Benn má za sebou první rok osmiletého kontraktu. Všechno hráči s lukrativními smlouvami daleko za třicítku. Je tedy otázka, zda je nějaká zásadní přestavba vůbec možná.

Jsou tu jistě také mladí hráči s perspektivou. Pětadvacetiletýletý Tyler Seguin, stejně starý John Klingberg, o rok mladší Radek Faksa, velký potenciál v sobě skrývají obránci Suomi Julius Honka (22 let) nebo Miro Heiskanen (18), jenž by se mohl příští rok přesunout z Finska do NHL. Tým musí najít svou identitu a především musí hrát dobře celou sezónu.

Statistická anomálie

Její letošní první polovina ještě nebyla tak špatná. Dallas zkolaboval hlavně v závěru, v tu nejméně vhodnou dobu. Vaz mu zlomil tragický březen, kdy prohrál 12 z 16 zápasů. Hvězdám se povedl smutný historický unikát. Na začátku března měly po 66 utkáních na kontě 80 bodů. Jak spočítal renomovaný časopis The Athletic, od zavedení platových stropů v sezóně 2005-06 mělo 101 týmů v této fázi sezóny 80 nebo víc bodů, pouze jediný po skončení základní části nepostoupil do play off. Letošní Dallas.

„Naprostá statistická anomálie,“ utahují si ze Stars lidé na fan webech.

Kritici vyčítají sestavě mizerně rozloženou útočnou sílu. Pokud si soupeři stačí pohlídat jednu lajnu a útoky za ní ničím zvláštním nehrozí, spřádají se protivníkům taktické plány velmi snadno. Vyloženě tristní ročník má za sebou čtyřiatřicetiletý Jason Spezza. Někdejší stroj na góly a nahrávky nedokázal letos nastřádat víc než 26 bodů, přičemž chyběl jen ve čtyřech duelech. Úplně jinak si asi představoval svůj přestup do Dallasu Martin Hanzal, který kvůli zraněním odehrál jen 38 utkání s bilancí 5+5.

Abychom nabídli také trochu pozitiv, milým překvapením byl Tyler Seguin, který rozkvetl v kompletního obousměrného hráče. Spokojenost panovala s pokračujícím vývojem třiadvacetiletého Devina Shorea. Slušně si vedl další útočný „obojživelník“ Radek Faksa, jenž by si zřejmě zasloužil víc než průměrných patnáct minut za zápas.

Konec trenérské legendy?

Nejeden zdroj přichází s tvrzením, že by mužstvu pomohla změna trenéra. Sázka na zavedené jméno nevyšla. Respektovaný Ken Hitchcock dokázal s Dallasem v roce 1999 vyhrát Stanley Cup, loni se po patnácti sezónách ve službách Philadelphie, Columbusu a St. Louis vrátil na místo činu. Vyvolat vítězné duchy minulosti se mu však nepodařilo.

823 výher činí z Hitchcocka třetího nejúspěšnějšího trenéra v historii NHL, 319 vítězství dosáhl s Dallasem. Spolu s Mikem Modanem je klubovou ikonou, jednou bude určitě v Hokejové síni slávy. Přestože loni podepsal víceletý kontrakt, ozývají se hlasy, že možná odtrénoval za Dallas poslední zápas a prospěl by mu přesun do role klubového konzultanta. Je pravděpodobné, že post trenéra Stars bude podroben pečlivému přezkoumání.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.