Další Vezina do Ruska? Rozhodne se mezi bývalými parťáky z Tampa Bay

25. března 10:00

Tomáš Zatloukal

26. února 2017, právě tehdy se jejich cesty rozdělily. Ben Bishop zamířil mimo jiné za slovenské hokejisty Erika Černáka a Petera Budaje do Los Angeles, to Andrej Vasilevskij se definitivně stal právoplatným vládcem brankoviště Tampa Bay. Do té doby tvořili patrně nejlepší gólmanský tandem v NHL, nyní, o dva roky později, spolu soupeří o Vezinovu trofej.

Oba se už po slavné trofeji v minulosti natahovali.

Vasilevskij skončil loni v hlasování o neprestižnější brankářské ocenění třetí, Bishop byl mezi trojicí finalistů dokonce už dvakrát.

Za pár měsíců si jeden z nich Vezina Trophy odnese z pompézního galavečeru, zatímco druhý bude za nejvážnějšího vyzyvatele. Favoritem je čtyřiadvacetiletý Rus, jemuž se nadlidskými výkony daří mazat občasné nedostatky v defenzívě Lightning.

"Golmani dokáží zamaskovat hodně chyb," uznal nedávno tampský kouč Jon Cooper. Z Vasilevského je nadšený, zblízka sledoval jeho postupný vzestup, kterak se etabloval mezi nejužší ligovou špičkou. "Mám z něho radost, dokázal to hodně rychle," chválí rodáka z Ťumeně.

Vasilevskij vládne NHL v počtu výher, je třetí v úspěšnosti zákroků i čistých kontech. A mimochodem, je lídrem statistiky GSAA, která patří ve světě gólmanů k těm nejprůkaznějším a nejspravedlivějším (více si přečtěte zde).

 Kdo je v této statistice druhý? Ano, hádáte správně. Bishop. Ten, v barvách Dallas Stars, kraluje v procentuální úspěšnosti zákroků a drží se v popředí také v dalších tabulkách. Nedávno pak na sebe upozornil klubovým rekordem v neprůstřelnosti, když předčil legendárního Kanaďana Eda Belfoura, člena Dvorany slávy.

Bishop neinkasoval dlouhých 230 minut. "A kdyby se poté nezranil, nejspíš by přidal další nulu," přemítal dallaský trenér Jim Montgomery. "I tak je to mimořádný počin."

I Vasilevskij si před pár dny připsal klubový rekord. A podobně impozantní. 54 zákroky pomohl k vítězství nad Washingtonem. Ano, i muž v brance suverénního krále NHL se při zápase může hodně zapotit. Cooperova slova o tom, že gólman dokáže mnohé zamaskovat, dostala po tomto zápase nový rozměr.

Nikdo před Vasilevským tolik puků v kleci Lightning za jediný večer nezastavil.

Ani americký obr Bishop, který opět potvrzuje, že dlouhodobě náleží mezi naprostou brankářskou elitu. Výrazně přispěl k tomu, že se Stars drží v boji o play off. Ocenění za své výkony se ale patrně zase nedočká, poněvadž ho předčí jeho bývalý učeň. Mrštnější a akrobatičtější Vasilevskij.

Ten nedávno ovládl hlasování expertů na NHL.com, Vezina Trophy mu přisuzují i The Hockey News. Zmenšená kopie slavné trofeje by do Ruska mířila potřetí za posledních sedm sezon, v předchozích dvou případech se radoval Sergej Bobrovskij.

Právě s Bobrovským by se mohl Vasilevskij brzy utkávat v "bitvě o Floridu", současná jednička Columbusu totiž má podle spekulací namířeno po sezoně spolu s Artěmijem Panarinem k Panthers.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.