Fantastický Francouz. Drsná srážka je zapomenuta, v brance exceluje

9. prosince 2019, 10:00

Tomáš Zatloukal

Ocitl se na zádech. Obrazně i doslova. Winnipežský forvard Mark Scheifele ho smetl jako náklaďák. Pavel Francouz zrovna platil za dočasnou jedničku Colorada, když přišel úder, který ho vyřadil ze hry a zdánlivě mu sebral životní šanci. Teď už je ta scéna minulostí a český gólman předvádí v NHL své dosud nejlepší výkony.

Spoluhráči oceňují jeho klid a jistotu. Když nastoupí s Francouzem v zádech, věří si. Nepanikaří, naopak si troufají. Vědí, že je plzeňský rodák podrží.

Že napraví jejich kiksy, vytáhne čarovný zákrok.

Jako minulý týden, kdy se roztáhl jak široký, tak dlouhý a snad držadlem hole odrazil puk vypálený montrealským Artturim Lehkonenem. „Magická vyrážečka“, zvolal v tu chvíli známý komentátor Marc Moser.

Francouz od zmiňovaného střetu se Scheifelem nastoupil čtyřikrát. Poprvé 11 dní od tvrdého nárazu, který ho poslal hlavou proti tyčce.

A „Frankie“ exceloval. Za necelých 200 minut čistého času na něj letělo 104 střel, zastavil jich rovnou stovku! Naposledy se o víkendu blýskl proti Bostonu, když zaskočil od 18. minuty za zraněného Němce Philippa Grubauera.

Ač čelil týmu, který vyhrál osmkrát za sebou, i nejlepšímu střelci v NHL, odolal. Nepustil jediný gól, nepřišel si na něj ani David Pastrňák.

„Nebylo to lehké naskočit takhle do rozehraného zápasu, ale hodně mi pomohli spoluhráči. Kluci hráli fakt výborně, bylo mi potěšením za nimi chytat,“ smekl Francouz před zbytkem kabiny. Jistě, oprávněně, vždyť i kouč Jared Bednar mluvil o jednom z nejlepších týmovém defenzivním výkonu v sezoně.

Uznání zaslouží každopádně i Francouz. Od svého návratu po zranění má neskutečnou úspěšnost 96,2 procenta a žije dál svůj sen. Chytá v NHL a chytá tam fantasticky.

Před dvěma lety mohl vzít peníze, které by mu mohli závidět i krajané Petr Mrázek s Davidem Rittichem, v KHL. Jenže on chtěl do zámoří. Do soutěže, o které snil už jako kluk. Teď se mu v ní daří a potvrzují to i analytické údaje. Zatímco zkraje sezony nedosahoval očekávané úspěšnosti zákroků (xSV%), postupně se přes ni přehoupl.

Francouz si zkrátka začíná NHL podmaňovat. A třeba vyjde i přání, které v rozhovoru pro MF DNES před pár dny vyslovil jeho agent Robert Spálenka. Jaké? Že "Frankie" obere Grubauera o pozici brankáře číslo 1 definitivně.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.