Hossa v Praze navštívil bývalé spoluhráče. Létání mi nechybí, směje se

5. října 2019, 13:30

Martin Schwarz

Na utkání NHL v Praze se netěšili pouze čeští fanoušci. Výjimečné příležitosti pod střechou O2 areny využil také bývalý slovenský útočník Marián Hossa, který ještě ve čtvrtek, den před duelem Philadelphie s Chicagem, vyrazil navštívit bývalé spoluhráče a nadřízené. Není divu, že se mu zastesklo, vždyť s Blackhawks vyhrál tři Stanley Cupy a jejich dres oblékal devět sezon.

Ten smutný příběh je dobře známý. Dnes čtyřicetiletý Marián Hossa musel po sezoně 2016/2017 ukončit kariéru, přestože byl pro svůj tým stále platný a měl příznivcům nejlepší hokejové ligy světa co nabídnout. K předčasnému odchodu slovenského hokejisty do hokejového důchodu vedl nevídaný problém: lékaři Hossovi diagnostikovali kožní nemoc, konkrétně jeho tělo alergicky reagovalo na hokejovou výstroj. Na první pohled nevelká potíž jej donutila pověsit brusle na hřebík.

 „Bylo to pro mě tehdy hodně těžké přijmout, protože jsem věděl, že stále mohu na ledě něco předvést,“ vzpomínal Hossa před novináři v Praze na pocity, jaké je ještě nedávno sužovaly. „Cítil jsem, že ještě mohu hrát další dva nebo tři roky na stejné výkonnostní úrovni. Nicméně mi bylo jasné, že s hokejem musím seknout, jinak by se zdravotní problémy v budoucnu ještě zhoršily. Těžké, ale správné rozhodnutí,“ dodal jedním dechem. Jak vzápětí přiznal, postupem času se s nečekaným koncem dokázal smířit.

Po čtvrtečním příjezdu do hlavního města České republiky, kde už v té chvíli pobývali jak hráči Philadelphie, tak bojovníci Blackhawks, rozdával rodák z města Stará Ľubovňa úsměvy na všechny strany. Jen co dorazil, zavítal pozdravit do chicagské kabiny bývalé spoluhráče, ale také členy realizačního týmu a zkrátka všechny, kdo v organizaci Hawks dlouhodobě působí. A nutno podotknout, že se Hossa dočkal radostného přivítání.

„Už dlouho dopředu jsem se na setkání do Prahy těšil, mám velkou radost, že zase mohu potkat lidi, s nimiž jsme v Chicagu dokázali velké věci,“ neskrýval emoce muž, jenž v NHL hájil také barvy Ottawy, Pittsburghu nebo Detroitu. „Je pravda, že ze současné soupisky znám asi jen pět nebo šest kluků. Ale trenéři a vedení klubu zůstalo prakticky beze změn, takže jsme si měli co říct a moc mě setkání potěšilo,“ pokračoval zvesela.

Hodně nám chybíí

Marián Hossa z aktuálního kádru Blackhawks hrával s Jonathanem Toewsem, Patrickem Kanem, Andrew Shawem, Duncanem Keithem, Brentem Seabrookem a brankářem Coreym Crawfordem. Ti všichni měli, stejně jako Hossa, velkou zásluhu na třech Stanley Cupech, které Chicago získalo v letech 2010, 2013 a 2015.

„Marián byl hokejista, ke kterému jsem odmala vzhlížel, ještě více jsem si ho oblíbil, když se mnou hrál v jednom týmu,“ pěl ódy na bývalého parťáka útočník Andrew Shaw.

„Opravdu hodně nám chybí,“ přidal se generální manažer organizace Stan Bowman. „Přinášel mančaftu kromě kanadských bodů i spoustu dalších pozitiv. Když nad tím přemýšlím, možná jeho přínos týmu nebyl dostatečně doceňován, pro vítězství dělal opravdu hodně,“ dodal jedním dechem.

O Hossu byl v Praze pochopitelně zájem ze strany médií, některé televize si jej dokonce vzaly na debatu do studia. I tam zůstával pozitivně naladěn a užíval si každý okamžik, při němž může nasávat aspoň částečnou atmosféru NHL.

„Jestli mi něco nechybí, tak je to létání,“ prohodil Hossa s úsměvem. „Samozřejmě některé věci z hokejového života postrádám, jiné zase ne. Asi nejvíc mi chybí čas strávený se spoluhráči v kabině,“ uzavřel.

Marián Hossa v NHL odehrál 1309 zápasů, během nichž posbíral 1134 kanadských bodů za 525 gólů a 609 asistencí. Oficiálně dnes jeho práva vlastní Arizona Coyotes, kteří si jeho gáži (smlouva vyprší na konci ročníku 2020/2021) započítávají do platového stropu.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.