Jsem zase lepší než kdy předtím, míní Doughty. Zvládá krotit emoce?

13. ledna 2018, 16:00

Martin Schwarz

Drew Doughty je bezpochyby jedním z nejlepších obránců nejen v NHL, ale i na celém světě. V letech 2012 a 2014 měl výraznou zásluhu na vítězství Los Angeles ve Stanley Cupu, tím však jeho poslání u kalifornské organizace neskončilo. Také do letošního ročníku naskočil kanadský bek skvěle. Poctivě brání, dává góly, rozdává přesné pasy a zakládá klíčové akce. Navíc pokud nepoleví, může atakovat osobní maximum v počtu sesbíraných bodů.

Mezi pětadvaceti a třiceti lety života bývají hokejisté na vrcholu kariérních sil. Co do této věkové hranice nestihnou, později už těžko dohánějí. Což tuší i zadák Los Angeles Drew Doughty, jenž se v desáté sezóně pod hlavičkou National Hockey League nadále drží mezi hráčskou elitou.

Nesoudíme pouze ze statistických údajů a herního projevu vlasatého muže, nýbrž i ze slov jeho samotného. „Vím, že to říkám skoro každý rok, ale cítím, že se pořád zlepšuji a v současnosti hraji nejkvalitnější hokej kariéry,“ sdělil na serveru nhl.com Doughty. Jak upřímné. Ostatně, majitel olympijského zlata proslul tím, že rád říká věci narovinu.

„Je už dlouho velmi dobrým hokejistou,“ chválí svého svěřence hlavní trenér Kings John Stevens. „Na ledě působí daleko zkušeněji a zraleji než v přecházejících ročnících.“ Urostlého borce s osmičkou na zádech před pár dny jmenovali na akci All-Star Game, zápasů pro absolutní ligovou smetánku se zúčastní už počtvrté. Ve 42 duelech aktuální základní části nastřílel 7 branek a na dalších 23 přihrál, bodově si vede lépe než většina útočníků Los Angeles. A co je pro Doughty jako zadáka vůbec nejdůležitější: před nedělním kláním proti Anaheimu patří ke špičce NHL ve statistice plus-minus (+ 21).

„Vím, že často boduji, ale produktivita není mou největší předností,“ ujistil novináře ontarijský rodák. „Myslím, že jsem se posunul kupředu hlavně jako lídr a poctivěji zvládám i obranné úkoly. Mám hru více pod kontrolou. Samozřejmě je tu stále hodně velký prostor ke zlepšení, takže na sobě musím makat.“ Doughtyho dosavadním maximem zůstává 59 kanadských bodů z období 2009-10, tehdy nasázel i nejvíce gólů (16).

Znovu pro Norrise?

Jestliže je nějaká oblast, na které osmadvacetiletý obránce potřebuje nutně zapracovat, pak se jedná o emoční stránku. Kanaďan často utrousí nejedno škaredé slovo na adresu soupeřů, ale i rozhodčích. To mívá zpravidla horší následky. Ať už řeší problémy přímo na ledě, nebo zrovna pobývá na střídačce, prožívá utkání na maximum. Což ne vždy dělá dobrotu. „S některými výroky směrem k arbitrům bych se rád uklidnil,“ přiznává Doughty s úsměvem na tváři. „Však mi taky spoluhráči občas řeknou: Drew, sedni si a buď v klidu. Na druhou stranu myslím, že mají moji soutěživou povahu rádi.“

Hráč, jehož Los Angeles Kings draftovali roku 2008 jako celkovou dvojku, má mimo jiné výrazný podíl na zlepšené útočné hře kalifornského výběru. Snaží se – podobně jako třeba další zadák Alec Martinez – držet kotouč co nejdéle v pásmu soupeře a zároveň často zakončovat. Ne náhodou Doughty tráví dlouhé minuty na přesilovkách. S úspěchem těsně souvisí i důraznější přístup ve střední třetině, odkud pramení řada příležitostí. Ačkoli Kings nepatří k nejčastěji skórujícím mančaftům ligy, vedou si daleko lépe než loni, kdy nastříleli pouze 199 gólů (24. místo). Teď jich za 42 střetnutí zvládli 124.

Zajímavé bude sledovat, jestli hrdina těchto řádků zabojuje o Norris Trophy, kterou získává nejlepší obránce sezóny. Drew Doughty prestižní ocenění doposud vyhrál jednou, po sezóně 2015-16. „Nikdy není špatný čas na to, abychom o Drewovi mluvili jako o kandidátovi na Norrise,“ má jasno Alec Martinez. 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.