Konečně uklidním mysl, těší se Pacioretty na štaci v Las Vegas

15. září 2018, 8:00

Martin Schwarz

Během deseti sezon strávených v NHL oblékal jediný dres. Ten montrealský. S Canadiens spojil svůj hokejový život, však jim taky dělal kapitána. Naposledy ale za kanadskou organizaci nasbíral pouhých 37 bodů a začalo se špitat o trejdu. Výměna Maxe Paciorettyho skutečně potkala. Měsíc před startem ročníku 2018-19 zamířil k Vegas Golden Knights a šikovný forvard zkusí u nejmladšího klubu soutěže chytit druhý dech.

Není snadné hrát hokej v nejlepší lize světa. A už vůbec ne ve městě, kde je nejrychlejší kolektivní sport kladen do popředí víc než cokoli jiného. Max Pacioretty jako kapitán Montrealu nesl poslední měsíce na zádech pořádně těžký pytel. Už během uplynulého ročníku fanoušci, novináři a všemožní odborníci lamentovali, že devětadvacetiletý útočník nepředvádí zdaleka takové výkony, jaké se od něj očekávají. Nejen z tohoto pohledu bude pro Paciorettyho přestup do Nevady úlevou.

„Canadiens jdou směrem přestavby nebo restartu a já jsem připravený zkusit něco nového. Mám velkou radost, že dostanu příležitost zrovna v Las Vegas,“ řekl Američan webu nhl.com.

Třiadvacet kapitánů

Generální manažer Zlatých rytířů George McPhee mu dal najevo, že bude mít dostatek psychické pohody. Zatímco v Montrealu odolával den co den náporu dotěrných otázek na tělo (Pane kapitáne, proč Habs zase prohráli? A proč dáváte tak málo gólů?), u nového zaměstnavatele dostane více prostoru soustředit se jen a jen na hokej. „Max bude jeden z našich třiadvaceti kapitánu,“ glosoval trefně McPhee.

„Mohu teď konečně uklidnit svou mysl, jít hrát hokej. Vrátit se k tomu, co jsem miloval jako dítě,“ těšil se Pacioretty. Pouze čas ukáže, zda mu změna prostředí a menší kumulace vnějšího tlaku prospějí i po statistické stránce. Pokud vezmeme v potaz počet odehraných duelů, byla sezona 2017-18 pro rodáka z New Canaan jedna z nejhorších v kariéře. Za 64 utkání nastřílel 17 branek a přidal 20 nahrávek, což je na jeho poměry hodně málo. Vždyť před třemi lety atakoval sedmdesátibodovou hranici.

Fanoušci? Měl husí kůži

Pomoci mu mohou lidé kolem. Zaprvé trenér Gerrard Gallant, jehož zná už z dob působení u Canadiens. Nynější hlavní kouč Vegas tam dělal v letech 2012-2014 asistenta.

Zadruhé kamarád na ledě i mimo něj Paul Stastny. Ti dva se potkali v jednom týmu, když reprezentovali Spojené státy. Dost možná spolu začnou sezonu v jedné formaci a kamarádí spolu i jejich manželky a rodiče. Jaké štěstí, že v letní přestávce oba zamířili do stejného celku. „Je to velmi spolehlivý centr, který se stará také o hru do obrany. To je jen jeden z několika důvodů, proč s ním rád nastupuji,“ chválil Pacioretty staronového parťáka.

A co hlavně: pod střechou T-Mobile Areny na Maxe Paciorettyho čeká bouřlivé prostředí. Budeli-se opakovat show, jakou fanoušci Golden Knights předváděli každé domácí utkání, pak se má na co těšit.

„Ještě teď mám husí kůži,“ vzpomínal hokejista draftovaný roku 2007 na telefonát své ženě po prvním utkání v Las Vegas. V dresu Montrealu tam vyjel letos 17. února. „Jsem z toho nadšený. Jestli přestoupím, musí to být sem. Tohle místo je neuvěřitelné,“ jásal tenkrát. Přání se mu splnilo.

Na závěr připomeňme, že Pacioretty jen pár hodin po výměně ke Zlatým rytířům podepsal čtyřletý kontrakt, který mu vynese celkem 28 milionů dolarů. 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.