Neuvirth ve Philadelphii skončí. Co dál? Prioritou je NHL, lákala by ho Sparta

24. června 14:26

David Jahoda

Jakub Voráček přichází ve Philadelphii o své české kumpány. Nejprve vyměnili Radka Gudase do Washingtonu, teď jistě ví, že přijde i o Michala Neuvirtha. Jednatřicetiletý brankář v rozhovoru pro iSport.cz prozradil, že Flyers neuvažují nad prodloužením jeho smlouvy. Nyní rodák z Ústí nad Labem řeší co dál. V NHL by chtěl pokračovat, reálnou variantou je ale návrat do Evropy. Vůbec by se pak nebránil znovu obléct dres Sparty.

Ve Philadelphii končí Neuvirth po čtyřech sezonách. Začátkem července mu definitivně vyprší jeho dvouletá smlouva, kterou v roce 2017 prodloužil své setrvání u Letců. Další nabídka od nich ale nepřišla, což se vzhledem k více faktorům dalo trochu předpokládat.

„Klub mi řekl, že se mnou dál nepočítá. Vyměnil se management, tušil jsem to už dřív. V NHL je velká konkurence. Všichni chtějí hrát v nejlepší lize na světě. Na mou situaci měla samozřejmě značný vliv zranění,“ vykládá Neuvirth v rozhovoru pro iSport.cz.

Vždyť v loňské sezony kvůli táhlým zdravotním potížím odehrál v NHL jen sedm zápasů. Jednou pak nastoupil v nižší AHL. Ostatně zranění se s ním táhnou dlouhodobě. Jinak jeho kariéra v NHL mohla být ještě lepší.

„Ale ničeho nelituju,“ tvrdí gólman, který si zachytal i za Buffalo, New York Islanders a Washington. „Teď jsem zdravý a čekám na agenta, jestli mě třeba nepozve některý klub na kemp, abych mohl zabojovat o místo. V tom případě bychom letěli s Gudym (Radko Gudas) koncem července trénovat do Quebeku,“ prozrazuje.

Jeho konec ve Philadelphii je do velké míry způsobený i tím, že klubu vyrostl skvělý gólman, který už teď podává vynikající výkony a bude se na něj moct spolehnout ještě několik let dopředu. Řeč je o 20letém Carteru Hartovi. Jeho definitivní nástup do role jedničky nejspíš odnesou i další brankáři, kterým končí u Flyers smlouva – Brian Elliott a Cam Talbot.

„Je dobrej, fakt šikovnej. Takový gólman se rodí jednou za dvacet let. Chytání je hlavně o hlavě. Teprve teď se uvidí, jak bude zvládat tlak. Když začínáte, nemáte co ztratit. Ty nervy potom, to je o něčem úplně jiném,“ upozorňuje.

Ale zpátky k Neuvirthovi...

Co má tedy po konci ve Philadelphii v plánu? „Uvidí se během příštích čtrnácti dnů. Vůbec z toho nejsem nervózní. Prioritou je NHL, ale když to nevyjde, nic se neděje,“ je nad věcí.

Do KHL určitě nepůjde, se Spartou půjde na led

Lékařskou zprávu má popsanou odshora až dolů, což kdejakého zájemce o jeho služby v NHL nejspíš odradí. Proto je dost reálnou možností přesun do Evropy.

„Určitě je to varianta. Mám rodinu, dvě malé děti. Takže bych šel asi domů. V Americe jsem byl od osmnácti, za třináct let jsem se nacestoval dost. V první řadě půjde o rodinné rozhodnutí. Sezona v Evropě začíná už za čtyři týdny, takže se připravuju. Jsem v tréninku u „Háši“ Hamršmída v Praze a moc si to pochvaluju,“ uvádí.

Nabrat směr do KHL se mu ale nechce. „Něco jsem z Ruska měl, ale nemám zapotřebí tam chodit. Určitě je zajímavé Švýcarsko. Jen neumím německy. I česká extraliga má svoji kvalitu. Švédsko, Finsko nebo Česko, to podle mě vyjde hokejově nastejno.“

Právě návratu do Tipsport extraligy by se vůbec nebránil. Zvlášť pokud by měla přijít nabídka z klubu jeho srdci nejbližšímu – ze Sparty. Za tu chytal v mládežnických kategoriích, naposledy pak během výluky v NHL v sezoně 2012/13.

„Jsem sparťan. Kdybych se vrátil, tak určitě bych chtěl tam. Hrát zrovna za Spartu je velká čest. Mám tam nějakou historii, vychovala mě pro velký hokej,“ říká uznale. Dokonce se s Pražany zapojí do přípravy. „Jsem od ní pozvaný 22. července na led,“ informuje. Zároveň ale podotýká: „Nevím, které české kluby shání gólmany. Nemám moc přehled.“

Sparta má momentálně pod smlouvou Matěje Machovského i Jakuba Sedláčka, kterého získala během uplynulé sezony ze Zlína. Získat Neuvirtha by pro ni ale i tak mohlo být lákavé a stálo by ji za to sáhnout do stávající dvojice. 

Víc ale mohou napovědět už následující dny, kdy se v NHL otevře trh s volnými hráči. Třeba Neuvirth ještě jednu šanci v nejlepší lize světa dostane... 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.