Nové koště dobře mete. Jak zapadne Laviolette do Washingtonu?

28. října 13:52

David Zlomek

Stárnoucímu Washingtonu pomalu dochází čas. Jistě, už nic dokazovat nemusí, Stanley Cup získal. Nicméně pro tak kvalitní tým je prostě povinností na samotný vrchol útočit rok co rok. Letošní vypadnutí v prvním kole je tak jednoznačně neúspěch. Vyhazovem to odnesl trenér Todd Reirden.

V půlce září byl pak oznámen nový trenér Capitals. Stal se jím Peter Laviolette. „Jsme velice šťastní, že jsme získali tak dobrého trenéra v situaci, kdy je trenér takového kalibru potřeba,“ pochvaloval si jeho zisk generální manažer Washingtonu Brian MacLellan.

Bylo jasné, že Capitals půjdou po někom zkušeném. A Laviolette je ztělesněním zkušeností. V NHL trénuje od roku 2001, kdy začínal na lavičce Islanders. Od té doby má odtrénovaných 17 sezon, které postupně strávil u Hurricanes, Flyers a Predators.

V Carolině se mu podařilo získat zatím jediný Stanley Cup v kariéře, se všemi třemi týmy ale dokázal dojít až do finále. Podařilo se mu to teprve jako čtvrtému trenérovi historie.

Nejdůležitější otázka samozřejmě zní: jak si sedne s Alexem Ovečkinem? 

Pravdou je, že být Ovečkin mladší, Laviolettovy nároky by se mu asi dvakrát nezamlouvaly. Laviolette totiž od svých hráčů požaduje velký respekt a tvrdou dřinu. Současný Ovie je však nebojácný lídr, který baží po dalším poháru. Už moc dobře ví, kolik práce to dá. 

Je to jednoduché, tým je na prvním místě a úspěchu je potřeba podřídit cokoliv. A právě tato Ovečkinova mentalita se Laviolettovi bude určitě líbit. 

Hlavním úkolem Lavioletta tak bude stmelit tým a ujasnit si, že jsou všichni na jedné straně se stejným cílem. Jak se totiž v minulých letech ukázalo, vztah mezi hlavním trenérem a jádrem týmu, které čítá kromě Ovečkina například Johna Carlsona či Nicklase Backstroma, je naprosto stěžejní.

Důkazem budiž Reirdenův neúspěch. Tým pod jeho vedením sice vyhrál dvakrát svou divizi, nicméně také dvakrát vypadl hned v prvním kole. Byl to sice oblíbený trenér, nicméně po svých hráčích nevyžadoval úplné maximum, což je v play off velký problém.

Laviolette by měl být opakem. V lize je znám pro svůj důraz na disciplínu a tlačení svých hráčů dál a dál, i když už se může zdát, že to nejde. Také dává šanci mladým a nemá ani problém posadit zkušené borce. 

Vypadá to, že zkušený trenér má všechny předpoklady k tomu, aby ve Washingtonu uspěl. Podaří se mu to a získá pro Ovečkina další Stanley Cup?

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.