Nyní jsem jeden z vás, fanoušků, prohlásil Lecavalier. Stal se druhým hráčem Tampy s vyřazeným číslem

11. února 2018, 11:00

Jiří Sameš

Před čtrnácti lety spolu vybojovali pro Lightning první a zatím také jediný Stanley Cup. V následujících sezonách byli společně velkým postrachem pro obrany soupeře. Od dnešní noci visí jejich dresy s číslem, které nosili, pod stropem Amalie Areny. Řeč je pochopitelně o dvou ikonách Tampy Bay – Martinu St. Louisovi a Vincentu Lecavalierovi. První jmenovaný byl poctěn vyřazením čísla 13. ledna loňského kalendářního roku. Vinny se dočkal tohoto velkého okamžiku v noci ze soboty na neděli.

Dnes sedmatřicetiletý Kanaďan byl jedničkou draftu 1998. V organizaci Lightning strávil celkem čtrnáct sezon, než byl po sezoně 2012/2013 vykoupen ze smlouvy. Za Blesky odehrál 1 037 zápasů, ve kterých nastřádal za 383 branek a 491 asistencí 874 kanadských bodů! Kromě Stanley Cupu zde získal také Maurice Rocket Richard Trophy, King Clancy Memorial Trophy a NHL Foundation Player Award. Celkem čtyřikrát se objevil na Utkání hvězd.

Při slavnostním ceremoniálu před zápasem mezi Lightning a Kings byly všechny výše zmíněné trofeje na podstavcích přímo na ledové ploše Amalie Areny. Nechyběl ani Stanley Cup, který na scénu přinesl Dave Andreychuk, kapitán Tampy v roce 2004 a od roku 2017 člen hokejové síně slávy.

Lecavaliera na tuto velkou akci doprovodili manželka Caroline, děti Victoria, Gabriel a Amelia, rodiče, sestra a bratr. Kromě Vinnyho rodiny byli přítomni také jeho bývalí spoluhráči: Martin St. Louis, Brad Richards, Fredrik Modin, již zmíněný Dave Andreychuk, Pavel Kubina a mnoho dalších. Chybět nemohli ani Jay Feaster (bývalý generální manažer Tampy, nyní výkonný ředitel rozvoje hokeje), Phil Esposito (zakladatel klubu) či současný vlastník Jeff Vinik.

Rodák z Ile Bizard během svého proslovu několikrát poděkoval svým rodičům: „Bez Vaší obrovské podpory bych to nedokázal.“ Otec postavil Vinnyho poprvé na brusle, když mu bylo 2,5 roku. Společně s matkou podporoval svého syna na cestě za jeho vytouženým snem – dostat se do NHL. Manželce zase vysekl poklonu za to, jak zvládala chvíle, kdy byl její Vinny tisíce kilometrů daleko s týmem na tripu. „Podporovala jsi mě tak, že ze mě byl lepší hráč, spoluhráč a člověk. Jsi kapitánkou našeho týmu, naší rodiny.“

Svou řeč končil slovy, že není nic lepšího než vyhrát Stanley Cup. Nabádal proto své bývalé spoluhráče Stamkose, Hedmana, Killorna, Johnsona, Paláta, aby ukázali ostatním cestu, hráli srdcem a duší a přivedli po čtrnácti letech nejslavnější hokejovou trofej znovu zpět do Tampy! Na úplně samotný závěr proslovu poděkoval fanouškům, za jejich neúnavnou podporu každý zápas. „I díky Vám jsem se stával lepším hráčem. Ke mně a k mé rodině jste byli vždy přívětiví. Z Tampy Bay je bezesporu hokejové město!“

Vinny Lecavalier sice odehrál své poslední utkání s Tampou téměř před čtyřmi roky. Jeho vliv je však cítit i na současném mužstvu.

Začněme u Stevena Stamkose, který se od Lecavaliera naučil, jak zvládnout tlak jedničky draftu, poté jak ustát roli kapitána, následně tváře organizace a nyní již také vlastně celého města. „Oba jsme začali kariéru zde jako osmnáctiletí. Oba jsme byli jedničkou draftu a museli se vyrovnat s tlakem, který na nás byl vyvíjen,“ sdělil Stamkos. „Jeho vůdcovské schopnosti byly neuvěřitelné. Vždy, když k nám mluvil, všichni jsme pozorně naslouchali. To, co mi ale v paměti utkvělo nejvíce je to, co vše udělal pro místní komunitu. Spousta fanoušků si pamatuje hráče podle toho, kolik vyhráli Stanley Cupů nebo kolik získali individuálních trofejí. Ale to, co mě na něm zaujalo nejvíce, byla jeho ochota ke komunitě zde v Tampě,“ pokračoval nynější kapitán Bolts.

Zapomenout nesmíme zmínit ani Victora Hedmana, který přijel do zámoří jako mladý teenager a viděl, jak se Lecavalier věnuje charitativním akcím. Vinny bude také vždy součástí oblíbených vzpomínek dnes již jednoho z nejlepších beků na světě. Právě on totiž přihrál na první Hedmanův gól v kariéře! „To byla perfektní přihrávka,“ rozplýval se po ranním rozbruslení Hedman. „Puk mám zarámovaný doma.“

Vinny zkrátka Tampu neopustil. Vinny se do ní vrátil, aby zde žil se svou ženou a jejich třemi dětmi. Pro místní komunitu znamenal a stále znamená hodně. Kohokoliv se zde zeptáte na jméno Lecavalier, každý Vám hned odpoví, co je to za chlapa.

Vincent Lecavalier byl skvělým hráčem a je ještě lepším člověkem.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.