Petr Adler: 11 ku 4 hlasům. Calgarská radnice schválila peníze na novou halu

31. července 4:25

Petr Adler

Calgary Flames budou mít novou halu, a polovinu její ceny zaplatí daňoví poplatníci města: po dlouhé a rušné debatě radní města v úterý schválili návrh smlouvy poměrem jedenácti hlasů ku čtyřem.

Během debaty padala nejrůznější, někdy ostrá, slova na adresu čtyř radních, kteří s návrhem nesouhlasili. Ti odpovídali drsnými výrazy, když popisovali kolegy, kteří smlouvu podporovali. Z obou stran padaly nejrůznější výrazy. Mezi nejslušnější patřila slova jako zrádce, zneužití důvěry občanů, výprodej, a podobná.

Radní Jeff Davison, který vedl vyjednávací podvýbor radnice, řekl ve vášnivém projevu, jímž měl debatu uzavřít, že nová smlouva je pro město krajně výhodná, že nejde jenom o peníze, ale také o postavení města jako důležitého střediska špičkového sportu i kultury. Nová hala, řekl, přitáhne do města řadu událostí (events, v nynější severoamerické řeči pojem pro všechno, kde se sejde více lidí, od sportovních utkání až ke koncertům). Dosavadní sídlo Calgary Flames, Scotiabank Saddledome, už tomu úkolu nestačí, řekl, ovšem bez dalšího podrobnějšího zdůvodnění.

Za našimi zády

Řada radních sice souhlasila, že obyvatelé měli dostat více času, aby si mohli návrh prostudovat co nejpečlivěji, jenže souhlasili s tvrzením starosty Naheeda Nenshiho a radního Davisona, že jde o výhody, které jsou nepostižitelné (intangible), a že hrdost na novou budovu nelze vyjádřit v dolarech nebo centech.

Nesouhlasící radní Evan Woolley, Druh Farrell, Jeromy Farkas a George Chahal na druhou stranu namítali, že městští zaměstnanci, kteří přijdou ještě letos o práci proto, že město nemá dost peněz, aby udrželo některé ze základních služeb, se pýchy na novou halu nenají. Kromě toho, dodali, už samotná skutečnost, že se celá věc dojednávala za zavřenými dveřmi a pak byla protlačena tak rychle, aby se nezasvěcení nestačili rozkoukat, nesvědčí o jednání v dobré víře. Naopak, zdůraznili shodně, tento způsob schvalování tak důležitého výdaje neprojde zkouškou na to, zda smrdí (v angličtině skvělý výraz: it won’t pass thé smell test).

Radní Woolley celou věc shrnul: zastánci nové smlouvy používají zastrašování (bullying tactics), nutí volené zástupce lidu hlasovat nejrůznějšími ultimáty, a vůbec se vůči svým vlastním voličům chovají jako zbabělci (cowardly).

Nesouhlasícím calgarským radním se také nelíbilo, že tak krátké období k veřejnému posouzení smlouvy se stalo součástí celé dohody. To, řekli, svázalo všem ruce, hlavně pak těm, kteří měli o nové smlouvě hlasovat.

Kde na to vzít a nekrást?

Podle nové smlouvy se mají daňoví poplatníci podělit s Flames o náklady rovným dílem: každou stranu to bude stát 275 miliónů dolarů. Na papíře. Ve skutečnosti to bude Flames stát o více než 120 miliónů méně: zbytek zaplatí platící návštěvníci všech tzv. událostí v nové hale, kteří budou platit víc na vstupném: půjde o novou daň ze vstupného, jejíž výnos se bude převádět na účet stavby.

Městští radní před týdnem seškrtali rozpočet na základní služby o 60 miliónů dolarů. Prostě ty peníze nemají. Nikoliv pouze vlastní vinou, o větší díl hospodářského průšvihu se podělily bývalá provinční a současná federální vláda. Obě z ideologických důvodů nesnáší naftařský průmysl. Právě ten tvoří, ve svých nejrůznějších podobách, páteř hospodářství Alberty. Většina ředitelství těchto podniků sídlila v calgarské ústřední čtvrti (povšimněte si laskavě minulého času). Dnes jsou jejich budovy prázdné nebo poloprázdné, a není moc zájemců, kteří by je koupili nebo alespoň pronajali.

Výsledek: město přijde o značnou částku na daních.

Nová (konservativní) provinční vláda se snaží od svého letošního dubnového vítězství nad sociálními demokraty zacelit co nejrychleji ty nejhorší rány, ale bojuje s federální vládou, kterou volby čekají teprve na podzim.

Kromě toho, škoda se páše lépe než napravuje: podpálit dům je jednodušší než postavit nový.

Tohle nakonec bude možná platit i o nové smlouvě mezi calgarskou radnicí (avšak nikoliv všemi občany města) a Calgary Flames.

Co jste nám to udělali?

Původní návrh, ten, který Calgary Flames rozhořčeně zamítli, dělil náklady na tři rovné díly: 155 miliónů daňoví poplatníci, totéž zaplatí mužstvo, a stejnou částkou přispějí jeho příznivci, kteří ke vstupnému zaplatí daň, jíž bude užito co příspěvku k zaplacení stavby.

Podle dosavadních reakcí se spousta obyvatel města vyjadřuje o té nové smlouvě hodně nespokojeně. Zneklidňuje je řada nevyjasněných bodů.

  • Například: daňoví poplatníci zaplatí dvanáct a půl miliónů dolarů za zboření Scotiabank Saddledome. To je 90 procent částky. Nikde nestojí psáno, kdo zaplatí zbývajících deset procent.
  • Nebo: podle nové smlouvy budou Flames smět na území, jemuž bude vévodit nová hala, budovat dle libosti, a co zbudují, budou smět i prodat. Tak jak je to tedy? Halu má přece vlastnit město, mužstvo má být nájemníkem.
  • A co to znamená, že město bude majitelem? Odpověď: že Flames nebudou platit vlastnickou daň.
  • Další zásadní a zatím nezodpovězená otázka: kde jsou záruky, že stavitelé nepřekročí rozpočet, a jestli ho překročí, komu to zůstane na triku?
  • Pak tu ještě je otázka pro ekonomy. Podle výpočtů znalců, které navrhovatelé nové smlouvy nepopřeli, město na hale prodělá. Návratnost vkladu (ROI, neboli return on investment) bude činit za těch 35 let ohromujících minus 47 miliónů dolarů. Otázka zní: COŽE?

Tímto přiznáním se calgarští radní, aniž by to řekli, přiblížili k uznání, že zásadní ekonomické studie dokazují, že podobné stavby soukromých sportovišť za veřejné peníze jsou výhodné pouze pro majitele nových staveb, ale ne pro daňové poplatníky. Nepostižitelné výhody zůstanou nepostižitelné.

Někdo si tady mne ruce. Nejsou to calgarští daňoví poplatníci. Jak řekl docent katedry ekonomie calgarské university Trevor Tombe, ty nová hala zatíží, každého jednoho z nich, nejméně 15 dolary ročně.

Snad se jim Calgary Flames odmění tím, že začnou vyhrávat jeden za druhým Stanleyovy poháry. Zvýšené daně se pak v opojení nad vítězstvím budou snášet o něco lépe.

Nebo také ne.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.