Petr Adler: jak se snese baseball s hokejem? Asi špatně

6. dubna 2018, 7:21

Petr Adler

Řada hokejových odborníků v Severní Americe si stěžuje, že se jim do jejich oblíbeného sportu začínají míchat názory lidí z jiných profesionálních soutěží, a že to hokeji škodí. Třeba ono nové náboženství jménem analytika. Ta, tvrdí znalci, přišla z nejlepší nejedovaté náhražky za prášky na spaní jménem baseball. Tam se pořád nic neděje, tak si soutěž vymyslela spoustu nejrůznějších věcí, které se dají vyjádřit čísly, aby její fanoušci měli o čem se hádat. Generální manažer Chicago Blackhawks Stan Bowman (na snímku), tvrdí tito znalci místních poměrů, je živoucím důkazem, že někteří hokejoví papalášové začínají brát nápady baseballistů vážně.

Ne, že by to Bowman dělal úplně schválně. Ale jeho nadřízený, president mužstva John McDonough, šéfoval do roku 2007 baseballovým Chicago Cubs. Pak se přestěhoval o pár ulic dál. Je teď presidentem Blackhawks. Byl to on, kdo jmenoval v roce 2009 Bowmana generálním manažerem, takže když se McDonough na něco zeptá, musí mu Bowman odpovědět.

A teď by McDonough rád, ale opravdu moc rád věděl, co to je zdravý vyškrtnutý (healthy scratch), tedy hráč, který je sice zdráv jako ona pověstná řípa, ale sedí při zápasu v civilu někde na vyhrazeném místě mezi novináři a vedením mužstva.

Páně presidentova hlavní starost: tak hráč si sedí v klidu někde nad ledem. Když má chvíli mezi pojídáním pražené kukuřice, zmrzliny nebo jiných pochoutek, k nimž si může pomoci na novinářské tribuně zdarma, popíjí si k tomu nejrůznější nápoje (jedno omezení tu přece jen je: nealkoholické, ale zase zdravotně tak nezávadné jako třeba Coca-Cola), podívá se na led. Může, ale nemusí. Sice se říká, že sedí proto, aby se podíval, jak se to má hrát správně, aby mohl, až zase někdy nastoupí, hrát o to lépe, ale nikdo neví, zda se dívá nebo zda si kouše nehty nudou. A za to všechno dostává vyplacenou plnou mzdu.

Čili, pravil pan president McDonough, proč ti hráči dostávají zaplaceno, když jsou zdraví, ale nepracují?

Nehokejové znalosti

Je pravda, že John McDonough asi ví více o penězích než o sportu. Se sportem ho pojí snad jenom to, že ho dovede prodávat (má universitní vzdělání ve znalostech trhu, cizí řečí marketing), a stal se členem sboru poradců fakulty řízení sportu (sports administration) Severozápadní university.

O McDonoughovi je známo, že se s nikým nepáře. Co se dělo před onou osudovou událostí, to ví jen McDonough a tehdejší generální manažer, bývalý vynikající hokejista Dale Tallon, muž, který z Blackhawks udělal mužstvo, s nímž se muselo počítat. V létě 2009 posílil mužstvo o Mariána Hossu a vítěze Selkeho ceny pro nejlépe bránícího útočníka Johna Maddena, ale hráčské odbry NHLPA trvaly na tom, že předložil tzv. opravňující nabídky smluv několika omezeně volným hráčům příliš pozdě.

Čí to bylo vinou a jak se to vlastně stalo, není moc dobře známo, protože Tallon nesvaloval vinu na jiné, ale McDonough ho sesadil na místo asistenta generálního manažera, pak zvláštního poradce, a vyjmenoval za něj Bowmana, chlapíka, jehož veškeré hokejové znalosti stojí a padají s tím, co ví jeho otec, legendární kouč Scotty Bowman. Jinak se Stan Bowman vyučil financím a počítačovým aplikacím na University of Notre Dáme.

Tallon nakonec odešel do Miami, kde udělal z Florida Panthers mužstvo, s nímž se musí počítat.

Kdyby McDobnoiugh řekl Tallonovi, aby zkusil zveřejnit jeho nápad, jak to celé změnit, asi by se dočkal hromového smíchu.

Ne tak Bowman. Ten úplně klidně navrhl, že neví, proč by mělo někomu vadit, kdyby měla mužstva i nadále v zápasové sestavě 18 bruslařů a dva brankáře, ale koučové by směli povolat zdravé, leč vyškrtnuté, z tribun a na led.

V baseballu je to tak, že když někdo vypadne, už se nesmí vracet do hry. Ale když je někdo na střídačce, již se říká s výmluvnou ironií ohrada pro býky (bullpen), když je zapotřebí, zahraje si. Takže na střídačce sedí celá sestava.

A teď si představte, jak by to vypadalo podle nápadu Johna McDonougha, jak ho tlumočil Stan Bowman. Zranil se někdo? Nevadí, na tribuně sedí odpočatý kolega, sem s ním. Vedete pár minut před koncem utkání o dvě branky a soupeř tlačí? Nevadí, na tribuně sedí odpočatý obránce, sem s ním. Soupeř vede o dvě branky a vy potřebujete srovnat stav utkání? Nevadí, odpočatý střelec, sedící na tribuně, to má dolů do kabiny pár minut, převléci se do hokejové výstroje v cuku-letu dovede, sem s ním.

On to nebyl Apríl?

Jak se stalo, že někteří papalášové z NHL vzali Bowmanův návrh vážně, zůstává zahaleno mlhou tajemství. Jisto je pouze to, že vzali.

Takže první otázka zněla: chce se tím říci, že možnost výměny zraněného hráče vyloučí, alespoň do jisté míry, simulaci?

Nebo: máte na myslí, že zdraví vyškrtnutí nebudou sedět v civilu nad ledem, ale naopak, budou trávit čas v kabině a cvičit, aby v případě potřeby přišli na led už rozcvičení?

Nebo: když se nové nastoupivší hráč dopustí přestupku, bude se na něj vztahovat disciplinární řád s dodatečnými tresty jako kdyby hrál od prvního vhazování?

Nebo: no dobře, ale tím dostávají přednost bohatší mužstva, která si mohou dovolit přepych, že mají na soupisce všech povolených 23 hráčů, víte o tom?

Zatímco ty první otázky přešel Bowman vznešeným tichem, na tu poslední otázku odpověděl poukazem na své vlastní mužstvo: Blackhawks by měli dost peněz, aby zaměstnali 23 hráče, jenže by překročili mzdový strop. Navíc Bowman prý neví o jediném mužstvu v NHL, které by mělo na soupisce méně než 20 hráčů. Ale, dodal, i to by se dalo vyřešit: stačí povolit jen jednu takovou výměnu za zápas.

Někteří znalci ze světa analytiky (už zase!) dodali, že nevidí moc důvodů, proč by se NHLPA měla nějak moc cukat. Vedete v nějakém důležitém utkání o půl tuctu branek, mezi zdravými nehrajícími máte mladíka, kterého jste z obavy před výsledkem nepostavili do základní sestavy, jenže teď už je všechno v suchu. Když ho povoláte, zvyšujete mu počet odehraných utkání. A navíc mu zvyšujete důchod, který bude dostávat, až skončí kariéru v NHL.

NHLPA se k nápadu zatím nevyjádřila. Alespoň ne veřejně. Jde o hypotetickou situaci, která se zatím nedostala ani na pořad schůze generálních manažerů, o soutěžním výboru nebo Radě guvernérů nemluvě.

NHL mlčí také. Snad kromě jednoslovné odpovědi: hypotetické.

Stan Bowman může zatím být v klidu: udělal, co mu naznačil jeho přímý nadřízený, a udělal to tak, že to vypadá, jako by s tím nápadem přišel on. Jestli padne výsměch na něčí hlavu, bude to jeho hlava. I přesto, že to Bowman celé zcela otevřeně uvedl poukazem na otázky, které mu klade jeho přímý nadřízený.

Ale vážně: může se to stát? Odpověď zní: může. Profesionální sport je v první řadě obchod. Když s tím přijdou zešílevší statistici, kteří si říkají analytici, aby jim nikdo necitoval slavnou definici statistiky od Sira Winstona Churchilla, je opravdu možné úplně všechno.

Ta definice? Jsou lži, jsou zatracené lži, a pak tu ještě jsou statistiky.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.