Petr Adler: k jednáním o návratu NHL na olympiádu dojde až naprší a uschne

30. prosince 2017, 22:27

Petr Adler

Bylo to nesporné kouzlo nechtěného, naprostá náhoda a vůbec souběh událostí: zástupce komisaře NHL Bill Daly se usadil na své sedadlo na stadionu New Era Field, a hle, kdo je jeho sousedem: generální tajemník Mezinárodní hokejové federace IIHF Horst Lichtner. Oba pánové (schválně: kdo je najde uprostřed davu na snímku?) tam byli údajně jenom proto, aby se podívali na první utkání pod širým nebem v dějinách mistrovství světa dvacítek. Po obecných zdvořilostních frázích (jak se máte? to máme dnes pěkné počasí, což? a podobných větách) se řeč stočila na olympijskou otázku. Pan Lichtner by rád, ale opravdu moc rád věděl, kdy se NHL rozhodne začít vyjednávat o své účasti na hrách roku 2022 v hlavním městě Činy, Pekingu.

Dalyho odpověď byla prostá: určitě ne dříve, než po ukončení nastávajících her v jihokorejském Pyeongčangu.

Zajímavé bylo, že po první třetině zápasu v Orchard Parku v Buffalu už oba pánové seděli každý jinde.

A ještě zajímavější bylo, že se ptal generální sekretář IIHF: nepřítomnost NHL na nynějších hrách způsobilo rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), že zruší smlouvu, která původně přivedla NHL na olympiádu (v roce 1998 v japonském Naganu).

Olympijští pořadatelé tehdy zjistili, že od chvil převratných politických změn v Evropě spousta nejlepších hráčů odchází do Severní Ameriky. Tím se logicky snížila úroveň olympijského turnaje, a se sníženou úrovní hokeje se snížil divácký zájem, a tudíž (také logicky) i příjmy.

MOV a IIHF tehdy přiběhli s prosíkem o záchranu k NHL. Ta řekla, že dobrá, ale někdo bude muset uhradit její náklady. Přinejmenším cenu vyslání mužstev uprostřed rozehrané soutěže, kterou tím pádem bude NHL muset přerušit. Jen těžko může očekávat, že by diváci projevovali moc zájmu o její hokej v době, kdy její nejlepší hráči hrají jinde.

MOV tenkrát souhlasil.

Pak přišel nový president Thomas Bach. Ten tu smlouvu jednostranně zrušil, a pak se děsně divil, že NHL řekla, že to celé je stejně pro ni naprosto ztrátová věc, posílat své hvězdy, aby tahaly trny z pat konkurenci.

Daly se pak v odpovědi na otázku, aby vysvětlil své váhání, soustředil pouze na záležitostí čistě olympijské: každá olympiáda je jiná, řekl. Jistě, dodal, některé z potíží s logistikou budou v Čině podobné potížím, které by vznikly s účastí NHL v Jižní Koreji. Tady měl na mysli hlavně časové rozdíly. Ty by se totiž projevily nejen v tom, že by se zápasy odehrávaly v době, kdy každý slušný občan chrupe, a je jedno, zda ve své postýlce nebo v postýlce někoho jiného. Časové rozdíly by také zasáhly do plánování cest tam i zpátky. Ovšem, uzavřel Daly, v Čině může NHL najít řadu jiných obchodních možností, o které by v Jižní Koreji nezavadila.

Spousty dalších důvodů

Bill Daly se, asi záměrně, nezmínil, že mluvit o olympijské účasti NHL v této době je vskutku předčasnější než předčasně i z mnoha jiných příčin.

Je úplně možné, že MOV bude spokojen s tím, jak proběhne hokejový turnaj bez NHL, takže bude žít v pocitu, že to takhle může nechat. Proc utrácet peníze na profesionály, když nám jsou užitečnější v naší vlastní pokladně?

Ono totiž opravdu není nikde psáno, že národní mužstva bez hvězd NHL jsou horší než mužstva z těchto hvězd složená. Je přece dávno známo, že řada vynikajících hráčů buď neuspěla v NHL, nebo se o ní ani nepokoušela, protože jim její druh hokeje, ať už z jakýchkoliv důvodů, nevyhovuje. Jejich šálkem čaje je evropský hokej, v Severní Americe zvaný mezinárodní.

MOV může mít řady důvodů, proč jim nebude neúčast NHL v budoucnosti vadit. Tím se uzavře jedna cesta, a mnozí budou tvrdit, že se uzavřela hlavně proto, že stejně nikam nevedla.

Že budou plakat fanoušci? No a?

Další důvod je ale, z hlediska NHL, nejen složitější, ale i naléhavější. Jmenuje se kolektivní smlouva.

V září 2019 budou mít liga i její hráčské odbory NHLPA právo požádat o tzv. znovuotevření smlouvy (re-opener clause se tomu říká). Strana, která o to požádá, vůbec nemusí zveřejňovat, proč tak udělala.

Kdyby žádala liga, stačí slovo Rady guvernérů, a komisař Gary Bettman, spolu se svým zástupcem Dalym, usedne ke stolu, namočí brk do inkoustu, a začne sešněrovanou právnickou angličtinou psát, že se tímto na vědomost dává.

Pakliže požádají odbory, stačí, aby jedenatřicet důvěrníků u mužstev, sdružených ve výkonném výboru NHLPA, ohlásilo, že byli pověřeni svým členstvem sdělit výkonnému řediteli Donu Fehrovi, že má usednout ke stolu, namočit brk do inkoustu a začít sešněrovanou právnickou angličtinou psát, že se tímto na vědomost dává.

Obě strany se domnívají, že mají spousty důvodů, aby přikročily k tak výbušnému kroku, jakkoliv si obě strany musí být vědomy, že z toho nekouká nic než průšvih způsobený další výlukou. Dějiny totiž dokazují, že posledních pár kolektivních smluv opravdu stalo značné množství krve, potu a slzí.

Na jednu stranu to řadu starších hráčů nakonec stojí zbytek kariér, na druhou stranu to všechny hráče stojí peníze na mzdách, které už těžko získají zpátky, na třetí stranu je v lize několik mužstev, které zastavením soutěže alespoň zmírní krveprolití peněžních prodělků.

I zde není zájem fanoušků v popředí, jakkoliv se obě strany bijí v prsa jako Tarzani a volají silnými hlasy, že jim nejde o nikoho jiného.

Oč půjde doopravdy

Majitelům velice vadí, že podle současné kolektivní smlouvy mohou hráči zasahovat do řady záležitostí spojených s řízením soutěže, ba mají v několika situacích právo veta.

Hráčům ještě více vadí, že si majitelé vydupali tzv. zásobní účet, zdejší řečí escrow, na který jim strhávají určité části z jejich mezd pro případ, kdyby došlo k nějaké hospodářské pohromě. Hráči sice dostávají většinu takto uložených peněz zpátky, ale jim se nelíbí vůbec celá ta zásada, podle níž, když se chtějí podílet na řízení podniku, měli by nést i svůj díl risika podnikání.

K tomu musíme připočíst řeči, že by kolektivní smlouva měla uzákonit, že NHL se bude zúčastňovat olympiád, i kdyby měly padat ony pověstné trakaře.

Ovsem, pakliže jedna z vysokých jednajících stran řekne v září 2019, že si přeje otevřít kolektivní smlouvu k novým jednáním, dojde k úředním soubojům až na podzim roku 2020, tedy v době, kdy by se měl konat druhý ročník Světového poháru.

Odbočka: nejoblíbenější soutěž na světě se jmenuje Světový pohár v kopané. Nikoliv, nejmenuje se mistrovství světa. Jmenuje se Světový pohár.

NHL by si moc přála, aby se její dítě konalo stejně pravidelně, jako se koná podnik FIFA, tedy každé čtyři roky, uprostřed meziolympijského období. Na otázku, zda za tím stojí touha vystrnadit ze hry IIHF s jejím mistrovstvím světa, dorazilo několik odpovědí z okolí vedení ligy, které označovaly tazatele za duševně méněcenného. Nejblíže se skutečností asi přiblížila odpověď, že tento most překročíme, až k němu dojdeme.

Jenže: liga už teď začíná naznačovat, že v nejhorším případě přesune Světový pohár na podzim 2021. A NHLPA potažmo začala naznačovat, že jestli NHL kývne na účast na olympiádě 2022, jak k tomu přijdou hvězdy, které aby se udřely.

Hlavní potíž tady spočívá v tom, že Světový pohár v kopané pořádá světový kopálistický svaz FIFA, zatímco ten hokejový pořádá soutěž, která nemá se světovým hokejovým svazem nic společného. Snad kromě touhy po penězích, kterou sdílí se spolupořadatelem hokejového Světového poháru, odbory NHLPA. Tím končí odbočka.

Shrnuto a podtrženo. Otázka Horsta Lichtnera byla opravdu hodně předčasná. Pro přírodu, člověk nemusí být ani zvláštní škarohlíd, ale NHL, diky jejím odborům, není daleko od chvíle, kdy bude muset být moc hodně ráda, jestli se jí podaří uspořádat turnaj starých pánů o plechový hrnek svařáku na rybníce někde za městem.

Jedině, že by se olympijská otázka Horsta Lichtnera dala přičíst náhlé změně atmosférického tlaku v západní části státu New York, která nakonec skončila děsnou vánicí.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.