Petr Adler: NHL ctí tradice, dojde-li ke změnám, budou tradice ctít i ony, říká Gary Bettman

2. ledna 2018, 5:45

Petr Adler

Rekord Petra Klímy, který kolem druhé hodiny ranní místního času 15. května 1990 dokázal překonat ve třetím nastavení utkání finále Stanleyova poháru brankáře Boston Bruins Andyho Mooga, a tak nasměrovat Edmonton Oilers ke pátému pohárovému vítězství, je v ohrožení. Liga totiž ústy svého komisaře Garyho Bettmana tvrdí, že rozhodně nemá v úmyslu si jakkoliv pohrávat s hokejovými pravidly v pohárové soutěži, a ve finále už teprve ne.

Říkává se sice, že odříkaného chleba největší krajíc, takže Bettmanovo tvrzení, že liga nikdy, ale opravdu nikdy, a rozhodně už vůbec nikdy nepřistoupí na nedávný návrh, aby se v nastaveném čase hrálo tři na tři i v pohárové soutěži, je třeba pojímat s určitými pochybami. V angličtině se tomu říká zrnko soli (a grain of salt).

Komisař se rozhovořil v předvečer konce minulého roku. Přijal pozvání, či přesněji, naznačil redakci pořadu Sportsnet Hockey Central, který předchází slavnému (a tradičnímu) Hockey Night in Canada, že přijme pozvání, pakliže se mu ho dostane. Končí nám rok stého výročí soutěže, sdělila jeho kancelář redakci, a to snad stojí za ohlédnutí zpět, jakož i za pohled dopředu.

Redakce souhlasila. S velikou fanfárou uvedla do pořadu Garyho Bettmana. Ten vyjádřil veliké potěšení, popřál všem skvělý příští rok, aniž by se jedinkrát zmínil, že to je rok olympijský (ten člověk má takt, i když se nakonec olympiádu zmínil, ale v úplně jiné souvislosti).

A pak se rozvzpomínal.

Na to, že je komisařem teprve od roku 1993, letos v létě tomu bude pouhých 25 let od chvíle, kdy přišel k hokeji z košíkářské NBA, si pamatuje z těch sta let hodně.

Hlavně, řekl pan komisař, jde o to, abychom vyjádřili úctu a vděčnost našemu sportu za to, čím byl, i za to, čím je.

“Jistě, náš sport se změnil,” řekl dále. “Kdyz si vzpomeneme na Lestera Patricka a na změny, které zavedl před malém stovkou let, jen si vzpomeňme, co vymyslel: střídání během hry, postavení mimo hru, i čísla na dresech.”

Bettman ani nemusel zdůrazňovat, kolik obočí se zvedlo v popuzeném údivu, když starý pán Patrick svého času prosazoval změny, které jeho současníci považovali za bezmála revoluční. Mnozí dokonce tvrdili, že tím dělá z hokeje pouťovou podívanou místo sportu.

Patrickovy změny odráží myšlení, které bychom měli chápat, zdůraznil Bettman: “Neni třeba prosazovat změny jenom proto, abychom něco měnili, jen proto, že máme pocit, že bychom měli něco změnit. Je ovšem pravda,” dodal, “ze neustále sledujeme dění, snažíme se vidět, kam směrovat.”

Novinky? To snad ne

“Zavedli jsme nastavení s náhlou smrtí,” pochlubil se Bettman cizím peřím: NHL tento způsob ukončování nerozhodných utkání zavedla v roce 1919, a prvně použila ve čtvrtém zápase finále Stanleyova poháru toho roku.

“Zavedli jsme nájezdy, když nebylo rozhodnuto ani po nastaveni,” pochlubil se dále, tentokráte oprávněně: s tímhle nápadem liga přišla po celosezónní výluce začátkem sezóny 2005-2006.

Tady je ovšem pravda, že někteří zavilí odpůrci novinek dodnes tvrdí, že dnešní vedení NHL jde věrně v Patrickovych šlépějích a dělá z hokeje pouťovou podívanou. Hokej je přece kolektivní sport, a rozhodovat utkání kouzelnictvím jednotlivých hráčů nemá s kolektivním pojetím hokeje vůbec nic společného.

“Změnili jsme hru v nastavení ze čtyř na čtyři na tři na tři,” dodal Bettam, a přidal vysvětlení: “Chceme vyvíjet hokej i nadále způsoby, které odpovídají jeho duchu, které se mohou vyvíjet společně s hokejem. Musíme přihlížet k tomu, že hráči jsou dnes větší, silnější, rychlejší a hlavně šikovnější.”

Takže jak to tedy bude se hrou tři na tři v nastavení v pohárové soutěži? Obecenstvo tuto změnu na začátku pravidelné sezony let 2015-2016 přijalo s nadšením.

“Odpověď zní: ne,” řekl komisař Bettman. “V poháru nepoužíváme ani nájezdů. A vidíte, zlatou medaili na olympiádě může získat mužstvo, které lépe zvládne nájezdy. Snažíme se co nejvíce udržet podstatně jádro hokeje tak je, aby to byla zábava. Vyladit něco tu a tam, dotáhnout nějakou maličkost, to ano. Ale takovou zásadní změnu? Kdepak.”

Kde se tedy vzala ta fáma?

Kdo ví? zeptalo se několik vysoce postavených činitelů ligy. Spekulaci, řekli, nemáme v popisu práce.

Dobrá, padla otázka, a co když to má něco společného s tím, že se schyluje k jednání o novou kolektivní smlouvu, a je známo, že několik hráčů už teď vyjádřilo veřejnou nespokojenost s tím, že o pohár hrají za hubičky, zatímco majitelé rýžují, a co to má znamenat, že se hraje od nevidím do nevidím?

Hm, připustili nejmenovaní papalášové, zajímavá teorie.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.