Petr Adler: NHL nabídne NHLPA dýmku míru

30. srpna 2019, 5:26

Petr Adler

Vedení NHL sdělilo Radě guvernérů, že současná neúřední jednání s hráčskými odbory NHLPA dávají dost naděje, že se obě strany nakonec dohodnou na nové kolektivní smlouvě. Liga tedy ohlásí ještě před nedělí 1. září, že si nepřeje zrušit současnou smlouvu a zahájit jednání o novou.

NHLPA má oznámit své rozhodnutí nejpozději v neděli 15. září. Zatím je známo pouze tolik, že jedenatřicetičlenný výkonný výbor NHLPA, svolal schůzi, za účasti řady dalších předních hráčů, na středu 4. září v Chicagu. Zpráva o stavu jednání o kolektivní smlouvu bude jediným bodem programu.

Výkonný výbor se skládá z důvěrníků všech mužstev ligy.

Rada guvernérů sdružuje majitele všech mužstev ligy.

Činitelé z vedení NHL označili otázku na současný stav jednání za nejapný šprým (facetious jest) a dodali, že do neděle je času dost, nač ten shon.

Bylo léto, plodné léto

Je ovšem pravda, že neúřední jednání probíhala už od jara, a že obě strany dokázaly držet jazyk za zuby, takže ven se dostaly nejvýše náznaky projednávaných otázek, nikoliv obrysy vášnivých sporů.

Je tedy známo, že jednou z nejzákladnějších otázek je potíž jménem zásobní účet (escrow). Liga hráčům strhává z platů určitá procenta pro případ nepředvídané (neboť nepředvídatelné) hospodářské katastrofy. Hráči dostávají po skončení sezóny většinu stržených peněz zpátky, ale tenhle účet na ně působí jako rudý hadr na rozzuřeného býka.

Majitelé soudí, že hráči se podílejí až nezřízeným způsobem na řízení soutěže: převážná většina rozhodnutí ligy neplatí, dokud s nimi nesouhlasí odbory. A ty si často za přikývnutí vynutí od ligy nejrůznější ústupky.

Když se hráči podílí na podnikání, měli by se podílet i na jeho nebezpečích, soudí NHL.

Nesmysl, soudí hráči, my vám dáváme rady jenom proto, abychom lize pomohli, aby zůstala úspěšná. A vůbec, tyhle srážky jsou jenom další daň, a nikdy je nedostáváme zpět celé.

Letos na jaře obě strany naznačily, že ustavily spolek účetních, kteří posuzují, co udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

A od té chvíle je na toto téma ticho po pěšině.

Podobně zavládl klid zbraní i o řadě dalších otázek, od léčebné péče a tzv. protokolu pro hráče, u nichž je možné, že utrpěli otřes mozku (concussion protocol), až k olympijské účasti. Tady mají majitelé omluvu: dokud Mezinárodní olympijský výbor (MOV) neobnoví jednostranně vypovězenou smlouvu o účasti NHL, která lize za přerušení pravidelné části zaplatí alespoň náklady na její olympijskou účast, není o čem jednat.

Stav věci zní: pokud ani jedna z vysokých jednajících stran nepožádá do září o zrušení platnosti současné smlouvy, bude těch 540 stránek platit až do konce sezóny 2021-2022.

Výkonný ředitel NHLPA Donald Fehr nedávno řekl, že zatím nezaznamenal žádné nepřekonatelné (cizím slovem: antagonistické) rozpory.

Obě strany mají k současné smlouvě výhrady, takže je možné, že současná smlouva přetrvá až do svého vypršení, nebo může doznat prodloužení, ale s řadou zásadních změn a doplňků.

Ostatně, když může mít americká ústava 27 doplňků (amendments), proč ne kolektivní smlouva mezi NHL a NHLPA.

Jedním ze zásadních lákadel, které vede obě strany ke vzájemné pokoře, je otázka celoplošného televizního vysílání utkání pravidelně části po Spojených státech.

NHL v současné době vyjednává s obří NBC (National Broadcasting Corporation). Kdyby mělo dojít zase k nějakým výlukám nebo stávkám, může si NBC říci, že jedná s neseriózním podnikem a dát od věci ruce pryč.

Přitom příliv peněz od NBC by NHL dovolil zvyšovat mzdový strop rychleji, než se děje dosud.

Co je košer? Nic!

Jak řekl zástupce komisaře NHL Bill Daly, podstatné je, že obě strany souhlasí, že současná kolektivní smlouva není dokonalá.

Dočkáme-li se okamžiku, že obě strany letos v září řeknou, že jedeme dál, bude to za dlouhou dobu poprvé.  Vlastně vůbec.

Výluka let 1994-1995 předznamenala pozdější kruté boje o mzdový strop. NHL přišla díky sporům o novou kolektivní smlouvu o celou sezónu let 2004-2005. Pak také ztratila skoro půlku sezóny 2012-2013, obě díky výlukám.

Od stávky roku 1992 NHL dodnes nezažila se svými zaměstnanci nic než neshody.

K té stávce došlo právě čtvrt století od založení NHLPA, a mnozí v tom viděli jasné potvrzení, že odbory smrdí komunismem.

Ale dojde-li tentokráte ke klidu zbraní, bude to pro dějiny vztahů mezi NHL a jejími hráči neobvyklé zpestření.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.