Petr Adler: Senators dovedli video skandál do nových hlubin

10. listopadu 2018, 3:39

Petr Adler

Řidič dopravní společnosti Uber, který zveřejnil rozpustilé poznámky hráčů Ottawa Senators nebyl ve chvíli, kdy video (na snímku) umisťoval na síť YouTube.com “v nejlepším rozpoložení.” Z toho, co James Sparklin připustil dále je zřejmé, že byl v tu chvíli patrně pod obraz. Okamžitá slabost ho stála místo, zatímco mužstvo, které se teď tahá s vedením deníku Ottawa Citizen, šlo o další skandální krůček dále: oproti všem zvyklostem nepustilo reportéra listu Kena Warrena na palubu pronajatého letadla, které je vezlo k zápasu na Floridě.

Chris Wideman, Matt Duchene, Thomas Chabot, Chris Tierney, Dylan DeMelo a Alex Formenton poměrně drsným způsobem hovořili o svých koučích, obzvláště o Martinu Raymondovi, a vyjadřovali se dost posměšně o způsobu vedení přesilovek a hry v oslabení.

Pravda je, že letošní statistiky potvrzují, že Senators jsou v obou herních činnostech krajně neúspěšní.

Sparklin v rozhovoru s komentátorem Ottawa Citizen Kellym Eganem řekl, že nápad zveřejnit to video byl nejpitomějším nápadem jeho života, ale současně dodal, že kameru nechal běžet proto, že měl obavy z toho, co se mu bude ve voze dít. Sparklin Eganovi vysvětlil, že nečekal, že bude mít ve voze  šest cestujících. Obával se tudíž, že kdyby mělo dojít k jakékoliv nehodě, jeho povinné pojistné ručení do výše jednoho miliónu dolarů nebude muset stačit.

Sparklin řekl, že nevěděl, kdo jsou ti páni, které vezl, jenom vytušil, že jde o skvěle placené profesionální sportovce. Byl ale zděšen, když slyšel jak zcela otevřeně používají výraziva, které označil za nehorázné.

Dodal, že na tento způsob řeči není zvyklý, a už vůbec není zvyklý na celé ovzduší, v němž se věc odehrávala.

Řidič se bál

Sparklin řekl, že se cítil ohrožen, a že chtěl ukázat dalším řidičům, jak se dovedou chovat někteří cestující. Ovšem, dodal, když to video zveřejňoval, byl opilý jak zákon káže.

Uber nechal video stáhnout ze stránek YouTube.com, současně také dal Sparklinovi padáka, jenže to už si té pětiminutové rozmařilosti všimli jiní, záznam si stáhli a, v případě Ottawa Citizen, zveřejnili v celém rozsahu.

Sparklin na tom nevydělal ani vindru, jenom přišel o zdroj příjmů.

Senators požádali vedení listu, aby video stáhlo ze svých stránek. Šéfredaktorka Michelle Richardsonová jejich žádost šmahem zamítla.

Na tom je pikantní, že Senators nevěděli, že Richardsonová je v této souvislosti velice malou paní: internetové stránky všech novin největší kanadské novinové sítě Postmedia spravuje redakce nových sdělovacích prostředků mateřského podniku. Takže tohle všechno spadá pod šéfredaktora stránek jménem canada.com, mimochodem, prvních plně internetových zpravodajských stránek na světě.

Právníci Senators Citizenu vyčetli, že šlo o neslýchané porušení soukromí jejich zaměstnanců.

Jak se to vezme: většina podniků podobných Uberu má v podmínkách o poskytování služeb zapsáno, že si vyhrazuje právo používat obrazové i zvukové záznamy pro zajištění bezpečnosti jak svých zaměstnanců, tak cestujícicích, tak také náhodných kolemjdoucích. Využíváním služeb vyjadřuje zákazník souhlas s touto podmínkou.

To je v podstatě totéž, jako když uživateli na webových stránkách vyskočí sdělení, že tyto stránky používají sušenek (cookies), malých ntextovych souborů, které slouží ke stálému vylepšování jakosti stránek. Když na stránkách zůstanete, vyjádřili jste souhlas. Tohle prohlášení, samozřejmě, trochu upravuje skutečnost: sušenky neboli cookies totiž autorům nebo správcům stránek dávají přehled o uživatelích a jejich zvyklostech a zálibách. Takže jestli je něco porušením soukromí, je to tohle, a kolik lidí se proti tomu ohrazuje?

Právníci Senators ale řekli, že Citizen porušil soukromí jejich hráčů tím, že celou věc zveřejnil a rozšířil ji tak po celé Kanadě. Dodali, že nevidí, jak a kde by něco podobného mohlo být v obecném zájmu.

Tvrdohlavá šéfredaktorka

Na to jim šéfredaktorka Richardsonová sdělila, že mužstvo je v ohnisku zájmu místního obyvatelstva, které se, jen tak mimochodem, bez ohledu na to, zda je to zajímá, nuceně podílí na nákladech stavby nového svatostánku Senators uprostřed města, jen kousek od budov kanadské sněmovny, a že tudíž čtenáři mají nárok vědět, co podnikají jeho více nebo méně oblíbení hráči.

Tahle poznámka dojala vedení Senators tak, že když se v pátek reportér Citizenu Ken Warren dostavil na letiště, dozvěděl se, že k sobotnímu zápasu mužstva v Tampa Bay se bude muset dostavit jinak než na palubě pronajatého letadla mužstva.

Tenhle postup je krajně neobvyklý. NHL ve svých seznamech informací pro sdělovací prostředky vede také jména novinářů akreditovaných přímo pro zpravodajství o tom kterém mužstvu. Někteří mají u svého jména přičiněnu poznámku “travels with the team,” čili cestuje s mužstvem. Warren patří do této skupiny.

Warren dostal o den dříve v kabině mužstva od pracovníka tiskového oddělení podrobný plán cesty, z čehož plynulo, že v té tobě ještě vedení Senators nenapadlo, že by se mohlo zkusit mstít tímto způsobem. Přitom přítomnost novinářů pomáhá mužstvům ušetřit peníze: redakce totiž mužstvům platí za tzv. cenu sedadla.

Šéfredaktorka Richardsonová to Senators otřela, jak se říká, o hubu: informujeme naše čtenáře o Senators v dobách lepších i horších, budeme v tom pokračovat, a čtenáři nemusí mít obavy: Ken Warren se dostane na místo činu včas, pronajatý Airbus Air Canada není jediným letadlem, které spojuje hlavní město Kanady s Floridou.

Komisař NHL Gary Bettman se na otázku, co tomu všemu říká, jen usmál. Uber je skvělý podnik, řekl, a toihle byla nešťastná souhra náhod. Jen to člověku připomíná, že by si měl dávat pozor, když nadává na své nadřízené. Děláme to čas od času všichni, dodal, ale tenhle příklad nám ukazuje, že bychom to neměli dělat v taxíku.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.