Petr Adler: úřad ruší povolení ke stavbě nové haly v Ottawě

20. prosince 2018, 7:34

Petr Adler

Úřad, který dohlíží na rozvoj hlavního města Kanady se rozhodl, že už má dost sporů ohledně nové haly pro Ottawa Senators, a že tímto ruší stavební povolení, které začátkem tohoto roku získalo sdružení Rendez-Vous LeBreton. Sdružení se skládá z majitele mužstva Eugena Melnyka a stavitelského podniku Trinity Group. Snímek pod titulkem ukazuje vítězný návrh vlevo, současný stav vpravo.

Skupina Rendez-Vous LeBreton zvítězila v soutěži, kterou vypsala National Capital Commission (NCC). Komise si přála najít někoho, kdo by z rumiště starých řadových domků a zřícenin menších továrniček udělal oblast, která potěší oko a zdůrazní význam oblasti, která se nachází jen pár kroků od kanadské sněmovny. Něco takového nahrálo do ruky majiteli Senators, který se už delší dobu netajil názorem, že jeho mužstvu by jen prospělo, kdyby mělo nový svatostánek, a kdyby ten svatostánek byl blíže středu města, na rozdíl od současné haly Canadian Tire Centre v předměstské Kanatě, zhruba 20 kilometrů od zmíněného středu.

Od 19. ledna 2018, kdy NCC přiklepla vítězství skupině Rendez-Vous LeBreton uplynulo (podle názoru komise) do 1. listopadu 2018 dost času, aby mohla chtít vidět hotové plány, včetně rozpočtu. Podle skupiny Rendez-Vous LeBreton to chtělo ještě doladit pár drobností. Komise schůzi velkoryse odložila o týden, na 8. listopadu 2018. Tam se dozvěděla, že uvnitř skupiny Rendez-Vous LeBreton panují jakési neshody, nic významného, jen potřebujeme trochu času, abychom se dohodli, a komise řekla, že tedy dobře, sejdeme se 22. ledna 2019, ale víc odkladů už nebude.

Žalob jak o posvícení

Už jich nebude zapotřebí. Začalo to tím, že Eugene Melnyk obžaloval Trinity Group, protože prý výstavbou obytných domů v oblasti poblíž LeBreton Flats poškodila jeho plány. Trinity odpověděla vlastní žalobou, v níž zpochybnila celého Melnyka, a připomněla ottawským, jako kdyby to ještě potřebovali, proč ho tolik nenávidí. Po celý ten čas se z kanceláří vedení NHL ozývá výmluvné mlčení. I přesto, že komisař Gary Bettman několikrát veřejně oznamoval, jak důležitá bude pro Ottawu nová hala.

Podle oznámení NCC bude stavební povolení zrušeno třicet dnů po vydání nynějšího usnesení. To, alespoň na papíře, znamená, že ještě není všem dnům konec.

Trinity svou protižalobou o celou miliardu dolarů a, hlavně, náznakem, že se Melnyk chce svézt buď na zádech daňových poplatníků nebo na zádech svých smluvních partnerů, položila karty na stůl.

V tu chvíli se začaly objevovat první náznaky částečného Melnykova ústupu. Že prý řekl, když to jinak nepůjde, půjde jeho mužstvo do haly, kterou bude vlastnit někdo jiný. Senators přijmou úlohu pouhého nájemníka.

Zatím není jasné, co si o tom má kdo myslet: Trinity totiž sdělila užaslé obci, že pan Melnyk chce ten nájem za směšnou cenu nula dolarů a nula centů ročně, a to tak, že alespoň na třicet let. A že si pan Melnyk přeje ponechat tzv. jmenovací práva. Podnik, který zaplatí vlastníkovi jmenovacích práv příslušnou částku, si předplatí, že se bude hala jmenovat po něm. Při jakékoliv zmínce o té hale se musí zmínit jméno podniku. Ovšem: tahle částka, podle Melnykova názoru, má jít na jeho účet.

A navíc budou Ottawa Senators přispívat na provoz a údržbu haly, ovšem pouze tehdy, kdy tam budou přítomni tělesně, tedy nikoliv jen v duchu nebo v myšlenkách. Každé mužstvo odehraje doma 41 utkání pravidelné sezóny. A co se zbytkem? To už bude na majiteli, ať jím je město (tedy daňoví poplatníci) nebo Trinity.

Výměnou by se Senators zřekli podílu ze zisků z prodeje obytných domů a hotelu v oblasti LeBreton Flats. Nic z toho ještě nestojí, a jediná jistota, alespoň pro začátek, by zněla: Senators dostanou zadarmo halu, na níž budou vydělávat.

To nám je ale strašně líto!

Poté, kdy NCC zveřejnila své nejnovější rozhodnutí, předvedli Ottawa Senators úskok, kterému se v češtině říká latinsky: alibismus. V angličtině je vžitá zkratka CYA, která znamená: pohlídej si zadek.

Takže Senators vyjádřili lítost nad tím, že NCC už nechce mít s Rendez-Vous LeBreton nic společného. Navrhovali prý několik schůzek všech zúčastněných stran, které by posoudily, kdo je blíže pravdě, ale komise prý po každé řekla, že ne.

Ostatně, proč by měla NCC svolávat zbytečné schůze, když je zřejmé, že Melnyk se nemůže domluvit s Trinity ani na odpovědi na otázku, zda je ráno, dopoledne, poledne, odpoledne, večer, nebo noc. Původní smlouva mezi Melnykem a Trinity, jak ji zveřejnila NCC (to musí ze zákona udělat s každým podobným kouskem popsaného papíru) byla prostá: jednající strany se podílí rovným dílem (cizí řečí: fifty-fifty, matematicky: 50-50) na nebezpečí, jakož na zisku (risk-and-reward).

Možností, co se bude dít dále, je několik (viz předchozí článek na toto téma). Zvenčí to zatím vypadá, že ani jediná neskončí s Melnykem co vlastníkem Ottawa Senators.

Pakliže to neskončí stěhováním a vznikem Les Québec Nordiques Nouvelles. Ale pozor, další drobný háček: v Seattle má vzniknout nové mužstvo, jehož majitelé vysolí NHL 650 miliónů dolarů jen na vstupném, o ceně přebudované budovy a nákladech na vznik mužstva se vším všudy nemluvě (současný odhad se blíží dvěma miliardám dolarů). Kolik bude účtovat NHL případným novým vlastníkům dnešních Senators? Dle zvykového práva by to mělo být méně, dokonce mnohem méně než bude jeho zámožné majitele stát zatím bezejmenné, avšak zbrusu nové mužstvo v Seattle.

Někdo bude brečet nad rozlitým mlékem.

Povšimněte si laskavě, že tady ani jednou nepadla zmínka, že by mohli ronit slzy příznivci Ottawa Senators. Když jde o takhle veliké prachy, nejde o každodenní obecenstvo, ačkoliv právě o ně by mělo jít na prvním místě.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.