Pod maskou: Dánskému pohádkáři vyšla sázka do loterie, teď čaruje v kleci Kačerů

10. prosince 2014, 14:00

Tomáš Zatloukal

před dvěma lety se vzepřel svému osudu a odmítl podepsat smlouvu s Carolinou Hurricanes. On, ryšavý uhrovitý mladík z Dánska, kterého znali jen skalní fanoušci švédské ligy, kde se oháněl v kleci frölundských Indiánů. Byla to nebývalá troufalost, ke které Frederika Andersena navedl někdejší agent Dominika Haška Rich Winter. "Byli jsme přesvědčení, že bych měl jinde větší šanci se prosadit," přiznal usměvavý čahoun v nedávném rozhovoru pro NHL.com. Nechtěl čekat na příležitost za duem Cam Ward/Brian Boucher. Risk mu vyšel, draftem prošel i napodruhé, služby nadějného reprezentanta si zamluvili anaheimští Kačeři.

Byť se zprvu zdálo, že Andersen opakováním draftu prohloupil, protože Ducks měli v té době jasnou jedničku v Jonasi Hillerovi a navrch přivedli švédského fantoma Viktora Fastha, dnes musíme říct, že mu hvězdy přály. Rodák z Herningu se totiž senzačně uvedl na farmě a stal se pro hlavního kouče Brucea Boudreaua jasnou volbou pro případ, že se někdo z dua Fasth/Hiller zraní. Došlo k tomu zkraje sezóny 2013-14 a sebevědomý junák brilantními výkony (odstartoval nulou, vyhrál 12 ze 14 úvodních zápasů v NHL) anaheimské vedení snadno přesvědčil k tomu, aby bez rozpaků poslalo Fastha k edmontonským Olejářům.

Andersen si dokonce postupně vyválčil post jedničky nad Hillerem, levorukého Švýcara po olympijské přestávce prakticky nepustil do klece a razil si cestu na výsluní po boku dalšího talentovaného gólmana - amerického zelenáče Johna Gibsona. Společnými silami se postarali o to, že se Hiller změnil v pouhého komparzistu a z Orange County odešel. Ano, syn bývalé jedničky národního týmu Ernsta Andersena se za pouhé dva roky dostal z pozice nafoukaného rebela, kterému se věštilo, že při honbě za lepším bude ještě rád vzpomínat na staré bydlo, gólmanským esem.

Andersen v poněkud netradiční roli:

Co mu pomohlo na vrchol? Už ze Švédska odcházel jako velmi slibný brankář, v roce 2012 ovládl ligové statistiky. Výrazně mu nicméně prospěl rok na farmě, kde se dobrovolně zúčastnil dvou kempů pořádaných Francoisem Allairem. Tedy mužem, který vyšlechtil šampiony z Patricka Roye či Jeana Sebastiena Giguerea. Pro Andersena šlo o vysněného kouče, vždyť od malička obdivoval právě St. Patricka a podle něj se učil populárního "motýlka". "Pomohlo mi to vybrousit můj styl," přiznal. Jakým typem brankáře vlastně Andersen je? Dwayne Roloson, který se po úspěšné kariéře stará o anaheimské gólmany (a občas je jistí na střídačce), o něm říká toto: 

"Skvěle čte hru a rád se učí nové věci." Sám Andersen se popisuje následovně. "Chytám moderním stylem, vyházím z motýlka. Mou předností je psychická odolnost a také urostlá postava. Sleduji ostatní brankáře a snažím se od nich odkoukat věci, které mě zaujmou." Možná, že v tomto ohledu se již karta pomalu obrací a konkurence sleduje, v čem tkví kouzlo pětadvacetiletého seveřana. Ducks na něj momentálně sázejí více než kdykoliv předtím, Andersena nasadili 15krát za sebou. "Nevadí mi to, naopak se dobře bavím," nestěžuje si na pořádný zápřah.

Boudreau mu důvěřuje, při zranění Gibsona a Jasona LaBarbery raději strhá ambiciózního zrzka, než aby do klece posílal nevyzkoušeného nováčka Igora Bobkova. "Když jsme se vzdávali Fasha s Hillerem, věděli jsme, že určitě obstojí." Přesto mu chce dát alespoň pár večerů oraz. Právě za tím účelem pozvali Ducks na try-out  ruského veterána Ilju Bryzgalova. A "Bryz" se osvědčil, v úterý podepsal s kalifornským celkem roční kontrakt. Andersena to rozhodně neohrozí, jeho pozice je neotřesitelná. A fenomenálními zákroky, (třeba proti Mariánu Hossovi, který ze zoufalství nad promarněnou šanci zahodil zlomenou hůl), ji jedině potvrzuje.

Mimochodem roční gáže ve výši 1,15 milionů dolaru z něj dělá jednoho z vůbec nejvýhodnějších gólmanů v NHL. Levnější jedničku než "dánského pohádkáře" asi nenajdete.  Ještě se sluší vysvětlit, proč jsme v nadpisu zmínili LEGO. Inu, coby tradiční produkt z Andersenovy vlasti zdobí jeho nejnovější masku ze studia Daveart. Detailem, který zahřeje srdce každého milovníka hokejové historie, jsou stehy na bílé škrabošce "panáčka" na levé straně přilby. Ano, tušíte správně, jde o smeknutý klobouk směrem ke kanadské legendě Garrymu Cheeversovi.


Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.