POHLED: Sirka škrtla, les hoří. Hokejové „Me Too“ se valí NHL

4. prosince 2019, 9:30

Jiří Lacina

Peters, Babcock, Crawford. Seznam zřejmě není konečný. Při intenzitě, s jakou hokejisté najednou třepou z rukávu nepěkné historky na bývalé kouče, se zřejmě brzo dočkáme dalších jmen a příhod. Jak napsal redakční kolega Petr Adler: Udavačská nálada se šíří jako požár v létem vyschlé prérii.

Všechno to začal Akim Aliu. Z pohledu průměrného Východoevropana asi nemá smysl soudit, co v tom směru je nebo není za hranou, proč jsou výrazy, které před pár lety nikomu nevadily a třeba filmy Quentina Tarantina jsou jich plné, najednou tak přísně zapovězeny. Prostě to tak teď v Americe je.

Aliu to téma otevřel i v hokeji. Škrtnul sirkou a les vzplál. Prérie hoří. Bill Peters už je bez práce, Marc Crawford je vyšetřován, i když nikdo přesně neví za co. Mimo arény už je také Mike Babcock (na snímku), ačkoli ten přišel o místo kvůli výsledkům. V podstatě ale může po všem, co se na něj vyvalilo, počítat s tím, že má v NHL utrum. Možná nakonec vyslyší nabídku z Ruska, kterou údajně obdržel.

Vedle jiných potvrdil také Johan Franzén, jaké má na Babcocka otřesné vzpomínky. Prý je to „nejhorší chlap, kterého v životě potkal“. Dokázal by vynadat i uklízečce. Franzén se dostal v roce 2012 na pokraj nervového zhroucení, které popsal a potvrdil Chris Chelios. Problémy s náročným trenérem měl delší dobu. To všechno jsou samozřejmě vážná slova a není na místě je zlehčovat. Babcocka ta story rozhodně nectí!

Na druhou stranu, Franzén dostal od Kena Hollanda možnost pod nenávistným koučem nehrát. Jak rovněž potvrdil Chelios, generální manažer nabídnul všem hráčům, kteří se v kabině Detroitu necítí dobře, možnost trejdu. Nikdo ji nevyužil. Přitom by nešlo o nic zvláštního. Řada hokejistů přece požádala o výměnu, pokud s trenérem ztratila společnou řeč. NHL je momentálně dost široká na to, abyste relativně rychle sehnali práci jinde.

Franzén tvrdí, že se teprve někdy loni poprvé od roku 2011 pořádně vyspal. „Pořád jsem měl ty jeho ataky v hlavě, den co den,“ říká bývalý útočník Detroitu. Právo na trauma má samozřejmě každý, záleží na individuální citlivosti. Hokejová šatna v moderní aréně ale přeci jen není válečný zákop, z nichž se lidé vraceli doživotně psychicky poznamenaní. Je-li to skutečně tak, že Franzén i po skoro pěti letech, co se jeho cesta s tou Babcockovou rozešla, takto silně trpěl, měl by hledat problém také v sobě a snažit se ho řešit s psychiatry a ne s novináři.

Provokatér obětí

Sean Avery má zase nepěkný zážitek s Marcem Crawfordem, který ho měl údajně nakopnout. Hokejový provokatér par excellence. Kdo ví, kolika soupeřům sám způsobil újmu, když do nich bušil pěstmi nebo je od začátku do konce zápasu častoval vulgárními nadávkami, což patřilo k Averyho „stylu“. Problémy s ním neměl jen Crawford, umravňovat ho museli i spoluhráči.

Brendan Shanahan nedávno vzpomínal, jak si v době vrcholící rivality mezi Detroitem a Coloradem chtěl mladý floutek získat ostruhy za každou cenu, takže v momentě, kdy míjel soupeřovu lavičku, spustil na kapitána Avs Joe Sakica. Za terč si vzal hokejového gentlemana, uznávaného celou ligou. Averyho spoluhráč Brett Hull to zpozoroval a okřiknul jej slovy: „Hej, nikdo ti nedovolil mluvit na pana Sakica!“

V angličtině je běžné oslovovat i nejvyšší nadřízené jménem, oslovení Mr. Sakic bylo v daný moment až přehnaně formálním vyjádřením té nejvyšší úcty (zpravidla se používá vůči seniorům, státníkům apod.). Mělo dát mladému horlivci lekci. Zaskočený Avery přejel očima zbytek vlastní střídačky, čekaje podporu – nedostal ji. Většina hráčů přikývla na souhlas s Hullem.

Sakic byl persona i pro soupeře, Avery byl nikdo i pro vlastní spoluhráče.

Druhá strana mince

Ne, tahle úvaha nemá ani v nejmenším hájit hulvátskou přezíravost či šéfovskou aroganci. Řada lidí svou sebestředností a povýšeností skutečně ostatním ubližuje. Oběti trpí doma, v zaměstnání, kdekoli venku. Se špatným životním partnerem, nadřízeným, kolegou v práci, se sousedem v domě nebo jen v partě škodolibých kamarádů na pískovišti. Každého může něco trápit a nepříjemně poznamenat.

Jde jen o to zasadit věci do širšího kontextu. Babcock byl svým neurvalým chování dobře známý. Nikdo v NHL se o něm ani o Petersovi asi nedozvěděl nic zásadně nového. Dozvěděla se to veřejnost, která má odjakživa, tedy i nyní, sklony lynčovat. Co mělo zůstat v kabině, je najednou venku.

Nemělo by to znít jako omluva, ale o nic lepší než Babcock nebyla řada jiných. Mike Keenan se po hráčích vozil, že na něj dodnes vzpomínají s husí kůží. Během vrcholícího play off 1994 nechal sedět svého klíčového beka Briana Leetche a ještě se s grimasou Marlona Branda při té připomínce po letech na kameru naparoval: „That’s coaching!“ (To je koučink!)

Situaci tehdy zachraňoval kapitán Mark Messier, který se pořádně nadřel, než Keenena mezi čtyřma očima v emotivním projevu přesvědčil, že na takové kroky je uprostřed finále konference pozdě. Teprve pak šílený Mike ubral. Generální manažer Rangers Neil Smith netajil, jak byl z Keenana frustrovaný. Do trénování mu ale mluvit nechtěl. Dnes je díky němu nadosmrti stavitelem vítězného týmu. A Leetch vítězem. Víckrát totiž pohár nevyhrál.

Mimochodem, oblíbený mezi hráči nebyl ani nejúspěšnější zámořský trenér všech dob Scotty Bowman. Sotva najdete někoho, kdo by na něj vzpomínal s láskou. Mario Lemieux kdysi prosadil, že v Pittsburghu nevedl ani tréninky. Ken Dryden jej popsal jako „nepřátelského, chladného, s uhýbavým pohledem“. Jenomže i tahle mince měla druhou stranu. Jak řekl další Bowmanův svěřenec Steve Shutt: „364 dnů v roce ho nenávidíte, 365. den s ním slavíte Stanley Cup“.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.