Ruská válka o Art Ross Trophy. Malkin dotahuje Kučerova

6. března 13:00

Jiří Lacina

V posledních letech ztrácel hromady zápasů kvůli zdravotním problémům. Také letos už ze stejných důvodů o čtyři duely přišel, zatím to ale není tolik, aby v souboji s konkurencí výrazněji ztratil. Teprve podruhé v kariéře může bodově pokořit zdravého Sidneyho Crosbyho (poprvé se tak stalo v sezóně 2008-09). Potřetí by si mohl sáhnout na Art Ross Trophy.

Jevgenij Malkin je od nového roku suverénně nejproduktivnějším hráčem NHL. Nikita Kučerov ztratil dva zápasy, dohromady nasbíral od 1. ledna 29 bodů. Taylor Hall sice bodoval v každém z 25 utkání, do kterých v roce 2018 nastoupil, v lednu ale třikrát absentoval. Jeho zápisy jsou pravidelné, zato skromnější, celkově to stačilo na 36 bodů. Connor McDavid bodoval letos 35krát, Malkin zatím zapsal v tomto roce 46 bodů.

Zkušený Rus je večer co večer dost dominantní na to, abychom ho v souboji o letošní Art Ross Trophy začali brát vážně. „Pro nikoho v téhle šatně to není žádné překvapení,“ řekl nedávno brankář Pittsburghu Matt Murray. „Je to jeden z nejlepších hráčů světa, jehož je zábava sledovat. Právě teď se pro něj odvíjí všechno velmi dobře.“

Od nového roku si připsal gól nebo nahrávku v 21 z 27 utkání, z toho čtrnáctkrát nasbíral dva nebo víc bodů. Ve čtyřech duelech na konci února bodoval desetkrát. V první polovině sezóny si perfektně rozuměl s Philem Kesselem. V posledních týdnech ho trenér spojil s Bryanem Rustem a Carlem Hagelinem, také tenhle útok šlape náramně. V lednu byl Malkin vyhlášený první hvězdou měsíce, v únoru se vešel do trojlístku nejlepších jako dvojka. 

„Poslední dva měsíce je Geno opravdu vyrovnaným hráčem, což je pro nás hodně důležité,“ pochválil ruského útočníka trenér Mike Sullivan.

Hlavním favoritem na vítězství v produktivitě zůstává stále ten, jenž bodové dostihy prakticky od začátku sezóny vede. Situace Nikity Kučerova se ovšem komplikuje, neboť mu vlhne  střelecký prach. Krom hattricku za Zápasu hvězd se dlouho výrazněji střelecky neprosadil. Hráč, který si ještě zhruba v polovině listopadu držel průměr gól na utkání, zažil poslední dvoubrankový večer 2. prosince, a svou produktivitu navyšuje zejména skrze přihrávky.

Kučerov (85) stále vede kanadské bodování s náskokem tří bodů na Malkina (82). Severoamerické bitevní pole o nejprestižnější individuální trofeje letos vůbec patří Rusům. Stejné je to totiž v souboji o Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce, kde je na čele dvojice Ovečkin (40) – Malkin (37). Jen tak mimochodem, prvnímu je 32 let, druhému o rok méně. Zasaďte si tato čísla do kontextu tvrzení, že současná NHL je jen pro mladé a třicátníci v ní vyklízí pozice.

Do konce základní části zbývá většině klubů odehrát něco mezi 15-17 zápasy. To je stále dost na to, aby se zapojili další hráči. Především obhájce titulu z loňské sezóny Connor McDavid zůstává na dostřel a do hry o prvenství v produktivitě může ještě reálně promluvit.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.