Strålman má Panthers přinést zkušenost. S kým půjde do páru?

7. července 2019, 10:25

Martin Schwarz

Několik týmů NHL po letošním draftu a otevření trhu s volnými hráči pozměnilo svou tvář. Kromě Dallasu, New Jersey nebo Colorada byli při úpravách mužstva aktivní také Florida Panthers, kteří rychle splnili hlavní cíl letošního léta: přivedli do brankoviště Sergeje Bobrovského. Jeho příchod udělal fanouškům Cats takovou radost, že se skoro až zapomnělo mluvit o dalším důležitém muži, jenž kádr mužstva vyztužil.

Je jím švédský obránce Anton Strålman.

Tohoto chlapíka většinou neuvidíte v sestřizích nejlepších hokejových akcí uplynulého týdne, měsíce či roku. Jeho jméno nenosí na dresech polovina příznivců klubu. Přesto má pro celek, jehož barvy zrovna hájí, obrovský význam. Dvaatřicetiletý rodák z města Tibro nastupoval od sezony 2014/2015 za Tampa Bay Lightning, tedy u největších konkurentů Panterů, a cenili si jej především pro kvalitní defenzivní práci. Právě tuto úlohu by měl plnit i v Sunrise.

Ne nadarmo se o Strålmanovi mluví jako o druhé největší letní posile Floridy (samozřejmě hned po brankářském mágovi Bobrovském). Hokejista draftovaný v roce 2005 až v 7. kole Torontem sice není tak produktivní jako před pěti lety, kdy atakoval hranici 40 kanadských bodů, o to více je však potřebný v prostoru před vlastním gólmanem.

Vinou zranění odehrál v ročníku 2018/2019 pouze 47 utkání a vynechal také zápasy play-off proti Columbusu Blue Jackets. Přesto stihl dvakrát skórovat a na dalších patnáct zásahů nahrát. Relevantnější pohled nicméně nabídnou statistiky z období 2017/2018, tenkrát nastoupil téměř ke všem střetnutím základní části a v kolonce plus/minus mu svítí parádní číslo + 29. Od roku 2011 Strålmanovi tato statistika nikdy neukázala zápornou hodnotu.

Anton je zkušený všestranný zadák, který hraje tvrdý hokej a do kabiny přinese bohaté zkušenosti i vůdcovství,“ hodnotil Švédovo angažmá generální manažer Florida Dale Tallon. „Jeho znalost hry a vítězná mentalita budou přínosem pro naše mladé obránce,“ tušil správně.

Do dvojice nejspíš s Mathesonem

To je další z mnoha důvodů, proč Cats borce ročníku narození 1986 na začátku července na trhu s volnými hráči ulovili. Florida totiž do té doby měla na soupisce pouze jednoho opravdu ostříleného beka – Keithe Yandlea, který je stejně starý jako Strålman. Jinak disponuje obránci narozenými v roce 1992 a později. Vítěz zlaté medaile z mistrovství světa 2017 by tak měl ukázat, že za dobu působení v NHL nasbíral dostatek zkušeností, jež bude moci předávat mladíkům.

Jsem si jistý, že do týmu opravdu mohu přinést zkušenosti a pomoci mu nejen na ledě, ale také mimo něj,“ komentoval Anton Strålman stěhování z Tampy do jen o pár kilometrů vzdáleného Sunrise. „Za svou kariéru jsem hrál v několika dobrých týmech, které mi toho hodně předaly, teď chci pomoci ke zlepšení Panthers.“

A s kým by se měl Strålman na začátku příští sezony ukázat v obranné dvojici? Manažer Tallon naznačil, že by to měl nejspíš být pětadvacetiletý Mike Matheson. Což dává smysl, trenéři potřebují namixovat ostřílené mazáky s mladými svišti.

Připomeňme, že Anton Strålman podepsal s Floridou tříletou smlouvu, která mu dohromady vynese 16.5 milionů dolarů (5,5 milionů ročně). Kromě švédského zadáka a Sergeje Bobrovského Cats přivedli také útočníky Bretta Connollyho (dříve Washington) a Noela Acciariho (dříve Boston).

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.