Trenér Calgary se o svou pozici nestará. Jeho nadřízený nemíní nic uspěchat

13. dubna 2018, 16:30

Jiří Lacina

U kanadského mužstva je přesně dvě sezóny. Loni se s ním protáhl do vyřazovacích bojů, Plameny ale dohořívaly, ještě než se play off pořádně rozjelo. Bilance čtyři zápasy - čtyři porážky byla tristní. Letos se nepovedlo ani postoupit a zejména závěr sezóny připomínal horor. Flames prohráli 14 z posledních 19 utkání a hráči se pomalu mohou začít balit na dovolenou.

Nic na tom nezměnil ani Glen Gulutzan. Jako trenér je ve 46 letech stále mladý, má potřebné charisma, inteligenci i řečnické nadání. Patří k nové vlně progresivních koučů, kteří vnáší do hry originální myšlenky. Jenomže dva roky po sobě nedokázal s Calgary nic, co by stálo za řeč.

Kritici mu toho vyčítají hodně. V obraně prý příliš lpěl na T.J. Brodiem, jemuž dával při hře pět na pět víc prostoru než Mikeu Giordanovi. Málo vytěžoval Bretta Kulaka a Micheala Stonea, raději absolvoval některé fáze utkání jen na čtyři beky. Naopak útočné formace zeštíhloval nerad, takže i v těsných závěrech zápasů nasazoval často pořád čtyři útoky.

Hra v oslabení byla slušná, s přesilovkou už to bylo horší. Jak je možné, že hráli Flames s tolika talentovanými borci v početní výhodě tak mizerně? Jen St. Louis a Edmonton měly horší procentní úspěšnost. Někdy to vypadalo, že se Plameny usazovaly v útočné třetině hůř v přesilovce než při hře pět na pět. Očividná byla proti loňsku hlavně nižší agresivita.

Gulutzan těsně po skončení sezóny odmítal rozhovory na téma, jak křehký led má pod nohama. „Přišel jsem sem připravený na pohovory s hráči. Dlužíte jim to, než se rozjedou domů. Posíláme je tam s tréninkovým plánem. Teprve pak si sednu s generálním manažerem Bradem Trelivingem a všechno probereme. O to, jak si stojím, se nestarám,“ řekl Gulutzan před několika dny.

Po loňském vyřazení byla nejvíc kritizována obranná hra Calgary, to znamená gólmani a zadní řady. Treliving šel a za nemalou cenu, čítající několik vysokých voleb v draftu, přivedl do brány Mikea Smithe a do obrany Travise Hamonica. Nelze mu vyčítat, že by neudělal dost. Nicméně výsledek se nedostavil.

Klubový představený nepochybuje ani o trenérovi, když říká: „Máme dobrého kouče. Teď si musíme všechno posoudit. Bez emocí. Začíná to u mě. Jako první musíme zhodnotit práci manažera. Věřím v odpovědnost, a pokud stojíte v čele, musíte být odpovědný jako první. Nejdřív je ale třeba všechno vyhodnotit. Bez předsudků. Bez obviňování. Odpovědět si na otázky, jak se můžeme zlepšit a jak opravíme, co se nepovedlo.“

Až bude Treliving všechno posuzovat, mohl by přitom zohlednit i názor fanoušků. Dvě třetiny z nich se v nedávné anketě vyjádřily pro Gulutzanovo odvolání. Dva z jeho asistentů – Dave Cameron a Paul Jerrard – měli podporu diváků ještě menší.

 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.