Trh s volnými hráči? Shero buduje New Jersey na draftu a ve výměnách

7. srpna 2018, 15:45

Šimon Rogner

New Jersey se letos po letech neúspěchu opět vrátilo do play off, ale ani tato malá ochutnávka nové generace Devils, jaké je to zahrát si ve vyřazovacích bojích, nepřiměla Raye Shera ke změně jeho trpělivého přístupu. Generální manažer Ďáblů nepřivedl žádného významnějšího hráče – jeho největším úlovkem byl farmářský obránce Eric Gryba. Pravděpodobně si však za daných okolností vybral tu nejlepší cestu.

Letošní trh s volnými hráči zažil svoji největší hvězdu od zavedení platového stropu. Nebyl to ale jen John Tavares, ale i ostatní, kteří dostali pořádně zaplaceno – James van Riemsdyk se vrátil zpátky do Philadelphie, Jack Johnson vyměnil dres Columbusu za rivaly z Pittsburghu a Paul Stastny vsadil na Vegas.

A bylo jich samozřejmě mnohem více. Žádná z velkých ryb ale nebude v příštích ročnících oblékat dres New Jersey. Tedy aspoň prozatím.

Ne že by se Shero některé podepsat nesnažil – údajně si vyhlédl jak van Riemsdyka, tak například obránce Calvina de Haana (ten skončil v Carolině) – nicméně nakonec oproti svým soupeřům ztroskotal, ať už v délce kontraktu (to spíše) či platových nebo jiných podmínkách.

Zejména zmínka platů je však více než zarážející, protože Devils mají momentálně pod platovým stropem největší prostor ze všech 31 klubů – přes 19,5 miliónů dolarů. Proč tedy Shero použil volné místo jen na trojici Gryba, John Ramage a Kurtis Gabriel a pár chráněných volných hráčů (Michael Kapla, Blake Coleman, Stefan Noesen a Nick Lappin)?

Pokud New Jersey příliš nesledujete, může vás tento přístup trochu zarážet, fanoušci Devils ale překvapení určitě nebyli. Shero od svého příchodu do klubu v roce 2015 nikdy nepatřil mezi velké hráče na volném trhu a jeho nejdůležitější podpis volného hráče se uskutečnil až na konci srpna.

V roce 2015 podepsal tříletou smlouvu s Johnem Moorem, o rok později přivedl Bena Lovejoye a Vernona Fiddlera a loni uzavřel kontrakt s Brianem Boylem a Brianem Gibbonsem. Kromě toho se loni zajímal o největší rybu Kevina Shattenkirka, ale pouze v rámci krátkodobé smlouvy, podobné té, ke které se nakonec upsal v Rangers.

Jeho nejvydařenějším tahem na poli volných hráčů je však podpis obránce Willa Butchera, loňského nejžádanějšího univerzitního hokejisty. Třiadvacetiletý Američan, jenž podepsal dvouletou smlouvu s celkovou hodnotou ve výši 7,55 miliónů dolarů, si v letošní sezóně v 81 utkáních připsal 44 bodů a ihned se zařadil mezi opory týmu.

„Trade is one for one“

Kde Shero rozhodně nezaostává, jsou výměny. Jeho tři největší trejdy, v nichž postupně přišli Kyle Palmieri, Taylor Hall a Marcus Johansson, jsou hodnoceny jako výhry pro Devils, a zatímco Michael Grabner se neuchytil, Patrick Maroon pomohl 13 body v 15 zápasech klubu postoupit do play off.

Poslední dva zmínění s New Jersey neprodloužili, ovšem vzhledem k dlouhodobějšímu plánu to fanoušky nemusí mrzet. Devils sice mají pod platovým stropem téměř 20 miliónů volného místa, ale nesmíme zapomenout, že v příštích letech budou nové smlouvy potřebovat klíčoví hráči Butcher (RFA 2019), Johansson, Ben Lovejoy (oba UFA 2019), Hall (UFA 2020) a Nico Hischier (RFA 2020).

Především Hischier s Hallem si můžou říct o solidní peníze. Jednička loňského draftu ve své první sezóně v NHL obstála na pozici prvního centra a s 52 body v 82 utkáních byla druhým nejproduktivnějším hráčem za Hallem, který si s 39 góly a 93 body v 76 duelech stanovil nová kariérní maxima a vyhrál Hart Trophy.

Jistě, Shero se mohl rozhodnout, že se v příštích dvou letech, kdy oba dohromady berou 6,925 miliónů za rok, pokusí podepsat zkušené útočníky a zaútočit na Stanley Cup. Tohle ale nikdy nebyl jeho styl.

„V roce 2016 jsme mohli podepsat starší hráče, aby nám pomohli, ale neviděl jsem v tom smysl. Nechci se za tři nebo čtyři roky ocitnout v situaci, kdy máme kontrakty, které nechceme nebo nepotřebujeme. Chceme stavět tým zevnitř, vytvořit kulturu a základy,“ říkal Shero letos v dubnu v rozhovoru pro oficiální ligové stránky.

„Nikdy jsme neměli zájem utrácet až na hranici platového stropu. Z týmového hlediska by nám to uškodilo. Takhle se tým nestaví.“

Přivede velkou rybu příští rok?

Sherův cíl je poměrně jasný. Vytvořit jádro okolo Hischiera, Jespera Bratta, Pavla Zachy a prospektů Johna Quennevillea, Michaela McLeoda, Tye Smitha a Jespera Boqvista, doplňovat je hráči prostřednictvím výměn (Palmieri, Hall, Vatanen, Johansson) a rozumných podpisů s volnými hráči.

To však neznamená, že Devils 1. července vypnou a počkají si až na méně chtěné hráče, kteří nebudou chtít tolik peněz. Příští léto se teoreticky můžou nechráněnými volnými hráči stát Tyler Seguin, Artěmij Panarin, Erik Karlsson, Mark Stone, Matt Duchene, Jordan Eberle, Jeff Skinner, Blake Wheeler, Joe Pavelski či Max Pacioretty a není pochyb, že o spoustu z nich by Shero měl zájem.

Samozřejmě nebude sám, ale manažer New Jersey má oproti svým protivníkům jednu velkou výhodu – spoustu platového stropu. Přebít tak, bude-li chtít, může téměř jakoukoliv nabídku. Ať už ale příští červenec přijde nějaká velká ryba či nikoliv, jedno je jisté: v Newarku se staví tým na Stanley Cup.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.