Zůstat v Calgary? Určitě, přál by si Smith. Dostane novou smlouvu?

23. dubna 17:11

Šimon Rogner

Divizi vyhráli poprvé od sezóny 2005/06, konferenci pak dokonce poprvé od ročníku 1988/89, kdy vyhráli Stanley Cup. Na úspěch ze základní části však hokejisté Calgary nenavázali a prohráli v pěti utkáních s Coloradem. Kolem týmu se tak nyní vznáší celá řada otázek a jedna velmi důležitá se týká brankoviště. Bude Mike Smith pokračovat? A co David Rittich? Sám prvně jmenovaný už se nechal slyšet, že by rád zůstal.

„Určitě,“ řekl sedmatřicetiletý Smith na otázku novináře kanadské rozhlasové stanice Sportsnet 960 Pata Steinberga, zda by si přál zůstat v Calgary. V létě mu končí smlouva a může se tak stát neomezeným volným hráčem. Základní část, minimálně její začátek, mu přitom nevyšel a na čas ztratil pozici jedničky. Se začátkem nového roku ale Davida Ritticha znovu nahradil a v play off i přes rychlou porážku patřil k nejlepším hráčům Flames.

Celkově zapsal za uplynulou základní část ve 42 utkáních 89,8% úspěšnost zákroků a průměr 2,73 inkasovaných branek za zápas. Pro srovnání – Rittich ve 45 duelech zaznamenal 91,1% úspěšnost a průměr 2,61. Zhruba po prvním měsíci nového roku však patřila pozice jedničky znovu Smithovi.

Od 1. ledna do 28. února zaznamenal Rittich ve 13 zápasech 90% úspěšnost zákroků a průměrně inkasoval 2,84 branek za utkání, Smith ve 12 utkáních chytil 90,9 % střel, za zápas pak dostal 2,71 gólů. V závěru základní části – od 1. března do 3. dubna – Rittich vedl s 90,5% úspěšností zákroků (Smith měl 90,4 %), jeho kolega zase inkasoval v průměru podstatně méně gólů (2,15 oproti 2,82).

Celkově zaznamenal Smith od Nového roku do konce základní části ve 21 zápasech 90,7% úspěšnost zákroků a průměr 2,47 obdržených gólů za zápas. Rittich chytil 90,2 % soupeřových střel a pouštěl 2,83 branek za střetnutí. Na sérii prvního kola proti Avalanche nakonec vsadili trenéři na Smithe a rozhodně nemuseli litovat.

Pokud totiž někdo Flames v prvním kole držel, byl to právě rodák z Ontaria. V pěti utkáních na něj Avalanche vyslali za zápas v průměru 41 střel – včetně 56 a 52 ve třetím a čtvrtém zápase –, celkově tedy 205. Smith pustil za svá záda 17 a zapsal tak solidní 91,7% úspěšnost zákroků. Při jediné výhře v prvním utkání pak zaznamenal čisté konto, na celkový triumf to ale samozřejmě nestačilo.

Tak či onak nyní stojí generální manažer Brad Treliving před těžkým létem. Na kontrakt čekají také útočníci Sam Bennett a Matthew Tkachuk, do posledního roku smlouvy pak v příštím ročníku vstoupí obránci T.J. Brodie, Travis Hamonic a Michael Stone. A jsou tu i další otazníky. Co například s neproduktivním Jamesem Nealem? A jak vylepšit tým, aby příští rok úspěch v základní části zopakoval a v play off nevypadl hned s prvním soupeřem?

Do toho navíc situace s brankáři. V rámci organizace mají nyní kontrakt jen Jon Gillies, Tyler Parsons, Nick Schneider and Arťom Zagidulin, ale ani jeden z nich není zatím připraven na plnou roli v áčku. Mason McDonald a Rittich se pak v létě stanou omezenými volnými hráči.

Minimálně u odchovance Jihlavy se nová smlouva dá očekávat, záleží však, na jak dlouho a za kolik peněz. V letošním ročníku bral v rámci ročního kontraktu pouhých 800 tisíc, v létě si určitě vyjedná lepší, koneckonců má také právo na arbitráž.

A co se Smithem? Delší smlouvu nečekejte. Rok, dva? A podepíše vůbec? A kdo bude vůbec jedničkou? Otázkou je hodně, odpovědí zatím málo. Co myslíte vy?

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.