bahis siteleri

NHL.cz na Facebooku

Faksa? Luxus, co si Dallas nemohl dovolit. Jak změní Bluesmany?

10. července 17:00

Tomáš Zatloukal

Když krátce po floridském dobytí Stanley Cupu vydal respektovaný web The Athletic žebříček 10 nevýhodných smluv, kterých se pokusí kluby NHL zbavit, nechyběla mezi nimi ta Radka Faksy. Jen o pár dní později se český forvard skutečně stěhoval. U Hvězd jeho význam klesal, zatímco cenovka se neměnila. A tak vyztuží třetí, možná čtvrtý útok St. Louis.

“Možná je luxusem, který si Dallas nemůže dovolit.”

Tak glosoval The Athletic Faksu a jeho plat 3,25 milionu dolarů ročně.

Vítkovského rodáka vychválil za excelentní defenzivní kvality, tvrdost i zmáknuté buly.

Stars věděli, že tohle všechno ve Faksovi mají, ale roli českého centra umenšoval nástup mladších borců, nové generace. V sezoně 2023/24 hrál průměrně nejméně času od dob, kdy platil za nováčka.

Kouč Peter DeBoer uznal, že Faksu nasazuje jinak než jeho předchůdce Rick Bowness. Tolik ho nestavěl proti top plejerům soupeře. A občas, či spíš výjimečně, ho nepostavil vůbec.

A tak nastal pro někoho překvapivý rozchod texaského klubu s hokejistou, kterého sám draftoval a léta na jeho služby spoléhal. Je to ovšem rozchod z rozumu.

Co si od Faksy slibují v Missouri?

„Je to silný a velký chlap,” říká o něm GM Bluesmanů Doug Armstrong. A vypichuje jednu zásadní změnu v přístupu k „bottom six”. Ve třetí či čtvrté brázdě už nechce sázet jen rychlíky.

Zvolil kombinaci urostlých středních útočníků a bruslivých křídel.

„Ten mix se mi zamlouvá, je to krok jiným směrem oproti minulým letům,” povídal minulý týden na tiskové konferenci.

Možná si ve spojení s Faksou vybavíte za poslední měsíce dvě situace.

Střet s debutantem a „polokrajanem” Johnem Ludvigem a především pak vítěznou trefu v mači číslo 7 s Vegas Golden Knights.

Jeho hokej je ale spíše o tom prvním než o tom druhém. Není žádným ofenzivním démonem, ostatně se o něm za velkou louží píše jako o jednostranném plejerovi.

Jako o někom čistě zaměřeném na boření.

Do jisté míry to sedí.

Zatímco směrem dopředu má dosti podprůměrné percentily, v své královské disciplíně patří podle analytiků k naprosté elitě NHL. Za vyrovnaného počtu hráčů na ledě lépe brání jen málokdo.

Že by ale neuměl vůbec zakončit či přihrávat? I přes malé vytížení sedmkrát skóroval a bral 12 asistencí.

Ví, že jeho role je jinde. A extrémně se na ni zaměřuje. Když se ovšem ocitne s pukem na holi či přímo v šanci, stále svede ukázat, proč byl kdysi třináctkou draftu.

St. Louis si od něj slibuje pomoc, která je možná podstatnější, než na první pohled působí. Díky špičkovým defenzivním kvalitám i vhazování totiž Faksa bude chodit na buly na vlastní polovině kluziště.

A dá možnost hvězdám odpočívat a plně se pak soustředit na střídání, která budou začínat na pulce soupeře. Přesně tak o tom mluví i sám Armstrong.

Ano, s Faksou má jasný plán. A je za jeho přínos ochoten platit částku, kterou už na původní adrese nechtěli/nemohli akceptovat.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.