14. února 16:30
Jiří LacinaKdo kdy sledoval svou ratolest při sportu, ví, jaký je to pocit. Pokud máte za sebou výraznou kariéru, je to tím zajímavější. Jaromír Jágr opakovaně přiznal, že jednou z mála trenérských autorit v jeho životě byl jeho otec, třebaže hokej nikdy nehrál. „Nevím, jak to dělal, ale vždycky mi radil dobře,“ říkala česká hokejová legenda.
Co teprve, když táta hokej hrál a to velmi dobře? Syn Vladimíra Růžičky šel v otcových šlépějích. Kristian Reichel se rovněž solidně prosadil. Také syn Jiřího Lály hrál profesionálně hokej. A mnoho dalších. Ani jeden ale nedosáhli úrovně svých otců. Jakkoli může být slavné jméno nějakou dobu výhodou, může být i prokletím. Všichni vás budou srovnávat.
V americkém hokeji sepsala ojedinělý příběh rodina Tkachukových (na snímku). Táta Keith byl jedním z prvních Američanů schopných nastřílet za sezónu 50 branek. USA reprezentoval na několika akcích, včetně vítězného Světového poháru 1996. Dosud je s 1065 body sedmým historicky nejproduktivnějším Američanem v NHL a ve vstřelených gólech (538) je dokonce třetí. Lepší jsou jen Mike Modano a superelitní snajpr Brett Hull.
V zahajovacím utkání USA na Four Nations mohl Tkachuk starší z tribun hrdě přihlížet, jak jeho kluci ovládli utkání s Finskem. Oba dali po dvou gólech. Brady (2+0), Matthew (2+1). Oba zaslouženě vyhlášení hvězdami zápasu.
Server nhl.com píše o tom, že „Tkachukovi nabídli snové představení“.
Kanadské televize přirovnává útočnou sílu javorového listu MacKinnon – McDavid k „nukleární hrozbě“. (A to ještě obě hvězdy v prvním utkání zastínil nestárnoucí Sidney Crosby.) „USA vymyslely svou apokalyptickou variantu, když daly ve čtvrtek dohromady syny Keitha Tkachuka,“ pokračuje v komentáři TSN.
Mike Sullivan ví, co od Tkachuků očekávat: „Patří k těm lepším power forvardům v lize. Táhnou svůj tým do boje, abych tak řekl, a nikdo to neuměl líp než jejich otec. Když jsem hrál s Keithem, byl to jeden z nejlepších silových útočníků v lize. Kluci jdou přesně v jeho stopách.“
NHL zrychluje, je techničtější, ale tvrdost má v hokeji pořád své místo. A v technice mimochodem Matthew ani Brady nijak nezaostávají. „Nebudu lhát. Když jsem promýšlel kombinace útoků a konzultoval to s trenéry, spojení Matthewa a Bradyho se nabízelo,“ říká Sullivan.
Na ledě to fungovalo skvěle.
A jak to funguje, když se celá rodina sejde v létě u táty doma? Matthew nedávno řekl, že mladší brácha ho musí pořád poslouchat. Nicméně pokud stojí před někým v pozoru všichni – pak před paní Tkachukovou.
Doma prý pořád velí máma!
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz
© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.