NHL.cz na Facebooku

Pronger mezi legendami Blues! Vyvěšení dresu zapil pivem, rovnou při proslovu

18. ledna 15:00

Tomáš Zatloukal

Ta fotka letí po sociálních sítích rychleji než pornočasopis v klášteře. Chris Pronger si na ní pivem připíjí s fanoušky v Enterpise Center, načež jeho trikot s číslem 44 začne stoupat pod strop domácí areny St. Louis Blues. Této pocty se dominantní bek, co má ve sbírce i mimořádně prestižní Hartovu trofej, dočkal coby osmý Bluesman. "Prongs" navázal na svého kumpána Ala MacInnise, Boba Gassoffa, Briana Suttera, Barclayho a Boba Plagerovy, Bretta Hulla a Bernieho Federka.

Pronger a St. Louis?

Tohle pouto vzniklo v polovině devadesátých let. "Přišel jsem v rámci populárního trejdu za Shannyho," připomněl při děkovné řeči fanouškům tehdy rozporuplně vnímanou výměnu za Brendana Shanahana, přičemž slovo populární dal gestem do uvozovek.

Blues každopádně tehdy nemohlo potkat nic lepšího. V Prongerovi získalo poklad, statný Kanaďan se časem stal kapitánem, v dresu s modrou notou dosáhl na ta nejzásadnější individuální ocenění, z týmové obranné hráze udělal neprostupnou pevnost.

Byť se příznivci amerického klubu za Prongerovy éry nedočkali úspěchu v play-off, člena Triple Gold Clubu právem vnímají jako svou ikonu, jednu z legend. "Číslo 44 je pro ně nesmrtelné," glosují tento vztah v zámoří.

Pronger se navíc po konci kariéry zabydlel na předměstí St. Louis, čímž pouto s tamní komunitou jedině umocnil. "Děkuji vám za to, v jakého člověka jste mě zformovali," pronesl při svém proslovu k divákům na tribunách. "Díky za všechen jásot i bučení."

Od Bluesmanů si užil už tradiční poctu – na rozbruslení oblékli dresy s jeho jménem a numerem všichni hráči současného "áčka", přičemž tyto trikoty jdou do dobročinné dražby. K mání jsou také další artefakty z pestré a veleúspěšné Prongerovy kariéry.

"Sledovat mou čtyřiačtyřicítku, jak stoupá pod strop haly, bylo opravdu výjimečným zážitkem," řekl sedmačtyřicátník s brýlemi na nose. A až dobráckým pohledem. Asi málokdo, kdo Prongera nepamatuje, by tipoval, že patřil k nejobávanějším hráčům v NHL.

Za Blues odehrál celkem 598 mačů, nastřádal v nich 356 bodů, ale také přes devět stovek trestných minut. 

Slavnostní ceremoniál před partií s nashvillskými Predátory se lehce protáhl, což domácí hokejisty rozhodilo. "Seděli jsme na střídačce a jednoduše jsme vystydli. Chvíli jsme se pak dostávali do tempa," přiznal Brayden Schenn. Napovídalo tomu i skóre 0:2, co platilo od 16. minuty.

Schennovi a jeho parťákům se povedlo nepříznivý stav otočit, Pronger nakonec přihlížel výhře 5:3. Kromě Schenna se blýskl dvěma góly i Ivan Barbašev. Jednou se trefil Ryan O'Reilly. "Tohle je pro Prongse," napsal k jeho mazáckému zakončení sportovní web The Score.

Nepochybně bylo.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];