NHL.cz na Facebooku

Zase ten Laine! Je stupidní, že nevyužili můj potenciál, kritizuje Tortorellu

16. července 10:00

Jiří Lacina

Kdyby se v NHL udělovala cena pro egoistu roku, Patrik Laine by pravidelně patřil mezi finalisty a nejspíš by velmi často uspěl. Hokejistu s takovým sebevědomím, abyste hledali světa kraj.

Na nejrůznější excesy už jsme u tohoto hráče zvyklí, nyní přibyl další. Vědom si faktu, že se s Johnem Tortorellou už pravděpodobně nikdy nepotká, pustil se třiadvacetiletý borec do bývalého kouče Columbusu skrze finská média.

Co mu vadilo? Pochopitelně, že tlak na útočníky, aby se zapojovali do obranné činnosti. Jak je dnes nejen v hokeji, ale třeba i ve fotbale obvyklé. „Každý musí mít nějaká pravidla, nicméně doufáte, že využijete své přednosti,“ rozjel se Laine.

„Tortorella nedal svobodu nikomu. Útočníci chtějí kreativně tvořit. Musíte trošičku ‚podvádět‘, když chcete být střeleckým králem. To ale není možné, pokud trenér uvažuje odlišně. Nicméně dělal jsem, co mi říkal.“

Dalo by diskutovat o tom, zda Laine příkazy opravdu plnil. Jeho výkonnost totiž meziročně neustále klesá. V Columbusu nezářil ani jako střelec ani jako pes obranář. Ve 46 zápasech dal jen 12 branek a nasbíral 24 bodů, což jsou jeho nejhorší kariérní průměry. Záporných 29 bodů v +/- bylo bezpečně nejhorší číslo v mužstvu, -28 (po započtení zápasu ve Winnipegu) celkově pátý nejhorší výsledek v NHL.

„Chápu potřebu pevného systému, ale každý hráč je jiný. A já nechci být jako ostatní. Jsem, kdo jsem, dělám si věci po svém. Každý by měl dostat příležitost být sám sebou. Teprve pak samozřejmě hrajete s nějakým systémem. Myslím, že je stupidní nevyužít můj potenciál.“

Pamatujete Jaromíra Jágra v Pittsburghu? Také se obtížně přizpůsoboval trenérským požadavkům a leckdy byl viněn, že málo brání. Hlavně poslední rok dával do novin najevo svou nespokojenost. Ve srovnání s Lainem byl ale Jágr pořád hotový Mirek Dušín. Produktivní, s vysokým procentem vyhraných soubojů kolem mantinelů, ochotný vracet se pro puky až za vlastní bránu.

Ironií budiž, že dokud Tortorella u mužstva působil, Laine mluvil jinak. Na konci sezóny zdůvodňoval své chabé výkony následovně: „Důvod je, že jsem nehrál dost dobře, není to chyba systému. Nehraje roli, kdo stojí za lavičkou. Měli jsme spolu pár dobrých pohovorů o tom, co bych měl hrát. Když nehrajete dobře, zasloužíte posadit, což jsem letos několikrát poznal.“

Laine je nyní coby chráněný hráč bez smlouvy. Pokud prodlouží, nečeká nového šéfa kabiny Blue Jackets věru s Finem snadná práce. Po dotazu místního novináře, co Brad Larsen Laineho slovům říká, odmítl kouč celou věc komentovat.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];