Další trenér, z neznámých důvodů, na dlažbě. Je to šok, nechápou hráči Dallasu

11. prosince 2019, 9:00

Jiří Lacina

Dallas je dalším týmem, který letos mění trenéra. Jak vešlo ve známost v úterý na večer našeho času, Stars se nadále objedou bez služeb Jima Montgomeryho, jehož nahradí dosavadní asistent Rick Bowness. Jak je obvyklé, u jeho funkčního zařazení nechybí dovětek „dočasný“.

Zajímavější než fakt, že padesátiletý Montgomery skončil, je proč skončil. Dallas totiž nehrál o nic zásadně hůře nebo lépe než v předešlých letech, v době trenérova vyhazovu držel v Západní konferenci sedmou postupovou pozici. Vedení klubu netají, že důvody rozvázání spolupráce nebyly výkonnostní. Montgomery letěl, protože se choval „neprofesionálně“.

„Dallas Stars očekávají od všech svých podřízených v rámci reprezentace organizace vyrovnané a prvotřídní profesionální chování,“ vzkázal generální manažer Stars Jim Nill v prohlášení. „Rozhodnutí padlo na základě neprofesionálního chování neslučitelného s hodnotami a názory Dallasu Stars a National Hockey League.“

Trochu už z těch obecných formulací naskakuje husí kůže, ale zvykejme si.

Jeden telefon

Nill odmítl upřesnit podrobnosti. Na tiskové konferenci doslova řekl, že to neudělá s ohledem na všechny zainteresované. Žádné trestní stíhání prý nebude, vše bylo vyřešeno interně. Hlavní stavitel Stars pouze prozradil, že měl v neděli telefonát, který zažehl vnitřní vyšetřování. Někdo žaloval. A někdo se lekl. Vyšetřování netrvalo ani dva dny a je tu verdikt z nejtvrdších.

„Zmatek a šok, je to určitě smutné. Montyho jsem měl vážně rád,“ diví se Tyler Seguin. „Je to skvělý kouč. Říkal jsem kolem dokola, že bych byl rád, kdyby tohle byl můj poslední trenér v Dallasu. Takové věci se bohužel stávají. Nemáte to pod kontrolou.“

„Obrovský šok,“ přidal se Jamie Benn. „Rozhodně jsem to nečekal a jsem pořád v šoku. Je bláznivé, že se o tom musíme bavit a současně se máme koncentrovat na večerní zápas.“

Proč?

Krok texaského klubu přichází v okamžiku, kdy NHL ohlásila záměr kodifikovat pravidla chování všech svých zaměstnanců. Spojené státy americké, po staletí proslulé svou úspornou Ústavou, mají najednou potřebu definovat do posledního slova skoro všechno. V plánu je dokonce speciální hot-line, kde bude mít každý možnost nahlásit, že se někdo v jeho okolí nechová v souladu s předpisem.

Internetem letí spekulace, do jaké míry s projednávaným „školním řádem“, jak nazval Bettmanovu normu redakční kolega Petr Adler, rozhodnutí Dallasu souvisí. Jim Nill mlží, souvislost ale odmítá. Trenérovo chování podle jeho slov dokonce nemá co dělat s žádným současným ani bývalým hokejistou. Stejný názor vypustil do světa skrze twitter komentátor Pierre LeBrun. Že by jen soukromá záležitost? Možná. Rychlost, s jakou kluby aktuálně odstavují trenéry, je každopádně bezprecedentní.

„Pokud se také divíte, proč to přišlo tak náhle, nejste sami,“ píše do dění v Dallasu zainteresovaný server blackoutdallas.com.

Dodejme, že Montgomery nastoupil do funkce v květnu 2018 po úspěšném působení v univerzitním hokeji. Podle LeBrunovy informace má ještě dva roky platnou smlouvu, zatím ale nikdo neví, o jaký způsob ukončení se jedná; zda tedy bude klub nadále kouče platit, jak je obvyklé, nebo shledá porušení pracovní kázně natolik hrubým, že se z této povinnosti vyváže.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.