NHL v číslech: Tajemství nebezpečných střel. Kdo je skutečně nejlepší brankář NHL?

26. února 2019, 12:00

David Sokol

Není střela jako střela. V běžných statistikách mají stejnou váhu zákroky proti nahození ze středního pásma i přečíslení tři na nikoho, kvůli čemuž se pak zkreslují skutečné kvality gólmanů. A v dalším díle rubriky NHL v číslech se podíváme právě na tuto problematiku a odhalíme, kdo je opravdu nejlepší brankář soutěže.

V brankářských statistikách se běžně jako nejpřesnější údaj o kvalitách gólman předkládá celková úspěšnost zákroků, která skutečně dává slušnou představu o výkonnosti daného maskovaného muže. Podle této statistiky je v současnosti nejlepším brankářem NHL s alespoň 700 minutami na kontě mladík ve službách St. Louis Blues Jordan Binnington, dohromady s 93,39% precizností v zastavování kotoučů.

Mezi jedničkami pak vede předsezonní akvizice Islanders, švédský bouřlivák Robin Lehner, jenž je v celkovém pořadí hned za Binningtonem díky 93,07 % střel na branku, které gólman s čtyřicítkou na zádech dokáže zastavit.

Podobné pořadí se drží i při zohlednění pouze zásahů během hry 5 na 5, na ligové špici zůstane v NHL teprve první rok pořádně chytající Binnington, jemuž vyskočí úspěšnost v likvidování nadějí střelců soupeře na 95,09 %. Ačkoliv mezi jedničkami stále vede Lehner s 93,80% podílem chycených projektilů, v celkovém žebříčku jej přeskočí Laurent Brossoit z Winnipegu a Lehnerův spoluhráč z brankoviště Islanders Thomas Greiss, konkrétně o 0,28 %, respektive 0,27 %.

Ovšem ne každá střela způsobí gólmanovi stejné problémy a pochopitelně je potřeba vysoce náročné zákroky ocenit větší důležitostí. Z toho důvodu se v NHL zavádí statistika zvaná předpokládaná úspěšnost zákroků.

Zjednodušeně řečeno, každá vyslaná nezblokovaná střela, včetně těch mimo, se podle své nebezpečnosti ohodnotí buď jako málo, středně, nebo velmi záludná. Pro výpočet předpokládané úspěšnosti se zohlední počet střel z každé kategorie, které gólman čelil, a výsledkem je hodnota, jak by si na místě daného brankáře vedl průměrný maskovaný muž NHL. Čím více kladný je rozdíl mezi skutečnou úspěšností zákroků onoho gólmana vůči jeho předpokládané úspěšnosti, tím je lepším strážcem svatyně. 

Když zohledníme obtížnost zásahů, zjistíme, že Jordan Binnington si drží nejvyšší úspěšnost zákroků v lize zcela očekávaně, ze všech pravidelně nastupujících brankářů totiž čelil nejméně nebezpečným střelám a včetně pokusů letících mimo tři tyče by měl za stavu 5 na 5 udržet před brankovou čárou 94,85 % projektilů. Nic to však nemění na tom, že mladý hráč Blues stále mezi tyčemi exceluje, konkrétně překonává předpoklady o 1,74 %, a díky tomu je druhým nejlepším gólmanem s alespoň 600 minutami na kontě.

Co však statistika předpokládané preciznosti zákroků překvapivě odhaluje, to je výkonnost mnohými zatracovaného člena brankářské skvadry Flyers - Briana Elliotta. Třiatřicetiletý maskovaný muž Philadelphie má totiž pátou nejtěžší práci v soutěži, zastavit by měl pouze 93,38 % nezblokovaných střeleckých pokusů, jenže toto číslo překonává o úžasných 1,78 %.

Mezi jedničkami svých týmů se pak i při zohlednění náročnosti střel proti na první pozici drží Ostrovan Robin Lehner, jenž předvádí o 1,33 % lepší výkony, než by jeden čekal. Hned za ním pak v pořadí operuje další na první pohled nevýrazný gólman - Jimmy Howard. Od hlavního gólmana Detroitu se totiž očekává čtvrtá nejhorší výkonnost, jenže celoživotní bojovník v dresu Red Wings se překonává o 1,17 %.

Který tým má ve svých řadách ty nejlepší brankáře NHL? Jednoznačně New York Islanders, jelikož i Thomas Greiss chytá o 1,53 % nad očekávání a spolu se svým švédským kolegou obsazují páté, respektive šesté místo v ligovém pořadí.

Své zastoupení v elitní desítce nejlepších gólmanů soutěže má i Česko, národní barvy hájí na deváté příčce David Rittich, ten v dresu Calgary Flames zvládá zastavovat o 1,11 % nezblokovaných střel více, než by měl, celkem 95,21 %.

Zajímavé také je, že statistika odhaluje katastrofální defenzivní výkony Blackhawks při hře v plném počtu na obou stranách, jelikož všichni tři jejich gólmani, Cam Ward, Corey Crawford i Collin Delia, by měli mít vůbec nejnižší úspěšnosti zákroků v celé lize. A zatímco Crawford i přesto nedostává nízkým očekáváním, konkrétně o 0,51 %, Delia je díky 0,71% úspěšnosti zásahů nad předpoklady alespoň na šestnácté pozici mezi všemi pravidelně chytajícími gólmany, a také Ward se překonává o 0,51 %.

TOP 10 brankářů dle rozdílu mezi skutečnou a předpokládanou úspěšností zákroků (5 na 5):

1. Brian Elliott (Philadelphia Flyers) - 1,78 %
2. Jordan Binnington (St. Louis Blues) - 1,74 %
3. Laurent Brossoit (Winnipeg Jets) - 1,69 %
4. Curtis McElhinney (Carolina Hurricanes) - 1,67 %
5. Thomas Greiss (New York Islanders) - 1,53 %
6. Robin Lehner (New York Islanders) - 1,33 %
7. Jimmy Howard (Detroit Red Wings) - 1,17 %
8. Jaroslav Halák (Boston Bruins) - 1,13 %
9. David Rittich (Calgary Flames) - 1,11 %
10. Anton Chudobin (Dallas Stars) - 1,10 %

Pozn.: min. 600 odchytaných minut.

TOP 10 brankářských jedniček dle rozdílu mezi skutečnou a předpokládanou úspěšností zákroků (5 na 5):

1. Robin Lehner (New York Islanders) - 1,33 %
2. Jimmy Howard (Detroit Red Wings) - 1,17 %
3. David Rittich (Calgary Flames) - 1,11 %
4. Frederik Andersen (Toronto Maple Leafs) - 1,03 %
5. John Gibson (Anaheim Ducks) - 0,97 %
6. Pekka Rinne (Nashville Predators) - 0,86 %
7. Tuukka Rask (Boston Bruins) - 0,81 %
8. Petr Mrázek (Carolina Hurricanes) - 0,67 %
9. Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning) - 0,65 %
10. Semjon Varlamov (Colorado Avalanche) - 0,60 %

Pozn.: zahrnují se pouze brankáři, kteří mají nejvíce odchytaných minut v týmu.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.