NHL.cz na Facebooku

Češi v NCAA: Dobeš i Kaltounková mezi absolutní špičkou ve Státech

26. listopadu 2021, 17:21

Martin Voltr

Cesta přes zámořské univerzity patří mezi prestižní volby v kariérách mladých sportovců, česká hokejová stopa v americké soutěži NCAA se postupem let neustále rozrůstá. Momentálně tam působí dohromady dvacet hráčů a hráček ze středu Evropy.

Asi úplně nejlepší vizitku ve velmi kvalitní soutěži na rozhraní juniorského a seniorského hokeje má brankář Jakub Dobeš, který si říká o pozornost „svého“ Montrealu. Po devíti zápasech za univerzitu Ohio State se chlubí fantastickou úspěšností zákroků 94,6 procenta a průměrem 1,39 inkasované branky na utkání!

Lepší čísla už mají pouze Kanaďané Devon Levi, nejlepší brankář posledního MS dvacítek, a Owen Savory, který chytá NCAA čtvrtým rokem. Dobeš je v soutěži nováčkem, posunul se do ní po sezoně a půl v USHL.

To univerzitní kariéra Jáchyma Kondelíka se chýlí ke konci, na němž by ideálně měl stát podpis smlouvy s Nashvillem. O tom, jaké jméno si téměř dvoumetrový forvard na University of Connectitut udělal, bohatě svědčí kapitánské céčko na jeho dresu.

Ve třinácti startech nasbíral 12 bodů (3+9), nejsilnější je pochopitelně v těsné blízkosti brankoviště.

Druhým nejproduktivnějším Čechem v soutěži je možná trochu překvapivě obránce Jakub Sirota. Za 68 utkání před startem letošní sezony vstřelil tři góly – a stejnou porci letos stihl v prvních devíti startech! Sedm bodů (3+4) ho řadí do čela statistik týmu na University of Maine.

Pokud zůstaneme u zadáků, dobrou stopu za sebou nechává i Ondřej Trejbal. S univerzitou St. Cloud State loni došel až do finále závěrečného šampionátu a ve svém mužstvu získal i cenu pro hráče, který udělal během ročníku největší progres. A posledním českým defenzivním zástupcem v soutěži je Josef Myšák, starší bratr Jana Myšáka.

Mezi českými bažanty se velmi dobře prezentuje také útočník Ondřej Pšenička. Cornell zatím odehrál jen osm zápasů, ale bývalý talent pražské Sparty už má na kontě čtyři góly a nahrávku. Sedm vítězství řadí jeho tým mezi nejúspěšnější celky soutěže.

Vzhůru sestavou Ferris State University vyšplhal po prvním roce centr Štěpán Pokorný, jenž letos připravil pět gólů a jeden sám vstřelil. Ale jak důležitý – prodloužení druhé bitvy sezony rozhodl ve vlastním oslabení.

Úplně nejvýš v týmovém žebříčku NCAA momentálně sídlí díky bilanci 11 výher ze 14 utkání Minnesota State University. A má v tom prsty také jeden český forvard – Ondřej Pavel loni sbíral výhradně asistence, teď naopak sám obstaral čtyři góly.

Nováčkem na Providence College je Tomáš Mazura, jenž má se zámořím velké zkušenosti, ale loni to zkoušel ve Finsku. Prozatím zaznamenal jednu trefu, které se dočkal hned ve druhém utkání.

Jen jeden zápas letos odehráli Michal Stínil a Theodor Pištěk. Druhý jmenovaný se vzápětí vrátil do Švédska, kde nastupuje ve druhé nejvyšší soutěži za Kristianstadt.

Do ženské NCAA letos naskočilo devět českých hokejistek, a podobně skvěle jako Dobeš si v konkurenci celých Spojených států vede teprve 19letá útočnice Kristýna Kaltounková. Na Colgate University si totiž ve své druhé sezoně úchvatně sedla s kanadskými spoluhráčkami Danielle Serdachnyovou a Darou Greigovou.

Společně tvoří druhou nejúdernější lajnu v zemi a právě díky nim nastřílel Colgate úplně nejvíc branek ze všech – 82. Kaltounkové patří s bilancí 12 gólů a 15 nahrávek v 17 utkáních páté místo statistik soutěže!

Stejný dres obléká už čtvrtým rokem Noemi Neubauerová (3+2). Ta vzhledem k účasti na olympijské kvalifikaci vynechala poslední měsíc, takže podobně jako další Češky má odehráno méně zápasů.

Trojitá česká stopa zdobí kabinu vermontské univerzity. Nejvíc tam o sobě dává vědět Natálie Mlýnková, jenž v deseti startech atakovala průměr bodu na utkání (4+5) a rovněž potvrzuje, že patří mezi největší naděje českého ženského hokeje.

V útočných řadách Vermontu působí i Kristýna Pátková (1+1), také ona se dočkala vřelého přivítání po postupu na olympiádu.

A konečně pozice brankářské jedničky patří Blance Škodové, jediné české gólmance v soutěži. Škodová má úspěšnost lehce pod 90 procenty, za své výkony si koncem října vysloužila i dílčí ocenění v divizi.

Velkou radost na mezinárodní scéně rozdává poslední dobou Dominika Lásková. Můžou za to její ofenzivní vlohy – na Merrimack College totiž hraje v útoku. Asi nejlepší česká „obojživelnice“ současnosti letos nasbírala sedm bodů (3+4).

Mezi zkušenější univerzitní hráčky patří už i Klára Hymlárová, k níž se na St. Cloud State loni přidala obránkyně Adéla Škrdlová. Zato Magdaleně Erbenové (0+4) zhatil koronavirus úplně celou minulou sezonu, takže své první zápasové kroky na Rensselaer Polytechnic Institute podniká až letos.

Statistiky Čechů v divizi I NCAA

Jáchym Kondelík (Ú, 1999, University of Connecticut) – 13 z, 3+9, 4 TM, +6
Jakub Sirota (O, 1998, University of Maine) – 12 z, 3+4, 6 TM, 0
Štěpán Pokorný (Ú, 2000, Ferris State University) – 11 z, 1+5, 8 TM, -5
Ondřej Pšenička (Ú, 2001, Cornell University) – 8 z, 4+1, 2 TM, +9
Ondřej Trejbal (O, 1999, St. Cloud State University) – 12 z, 1+4, 6 TM, +5
Ondřej Pavel (Ú, 2000, Minnesota State University) – 14 z, 4+0, 10 TM, +2
Tomáš Mazura (Ú, 2000, Providence College) – 6 z, 1+0, 0 TM, +1
Josef Myšák (O, 1999, Niagara University) – 7 z, 0+1, 0 TM, +1
Michal Stínil (Ú, 1999, American International College) – 1 z, 0+0, 0 TM, 0
Theodor Pištěk (Ú, 2001, University of Massachusetts Lowell) – 1 z, 0+0, 0 TM, 0

Jakub Dobeš (B, 2001, Ohio State University) – 9 z, prům. 1,39, úsp. 94,6 %

Statistiky Češek v divizi I NCAA

Kristýna Kaltounková (Ú, 2002, Colgate University) – 17 z, 12+15, 24 TM, +15
Natálie Mlýnková (Ú, 2001, University of Vermont) – 10 z, 5+4, 0 TM, -4
Dominika Lásková (Ú, 1996, Merrimack College) – 12 z, 3+4, 8 TM, +5
Noemi Neubauerová (Ú, 1999, Colgate University) – 9 z, 3+2, 10 TM, +5
Magdalena Erbenová (O, 2000, Rensselaer Polytechnic Institute) – 15 z, 0+4, 4 TM, -4
Klára Hymlárová (Ú, 1999, St. Cloud State University) – 6 z, 2+0, 2 TM, -3
Kristýna Pátková (Ú, 1998, University of Vermont) – 10 z, 1+1, 2 TM, -3
Adéla Škrdlová (O, 2001, St. Cloud State University) – 12 z, 0+2, 0 TM, -3

Blanka Škodová (B, 1997, University of Vermont) – 10 z, prům. 2,01, úsp. 89,8 %

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];