NHL.cz na Facebooku

NHL v číslech: Erik Černák je pro Tampu Bay nesmírně důležitým článkem

11. června 10:12

Ondřej Hudec

Obranné řady Lightning se pyšní velice kvalitními jmény. Victor Hedman, Michail Sergačjov, Ryan McDonagh, nebo letošní posila David Savard. Mezi nimi však velice důležitou roli hraje i slovenský zadák Erik Černák.

Slovenský hokejista v letošní sezoně znovu vytvořil obrannou dvojici s Ryanem McDonaghem. Společně pak od hlavního kouče Jona Coopera dostávají na starosti ty nejtěžší úkoly. Není to tedy Victor Hedman, kdo čelí elitním formacím soupeřů, ale právě Erik Černák! Tuto roli v základní části plnil na jedničku a ve stejném duchu pokračuje i v play off.

Jak již bylo řečeno v úvodu, Erik Černák tvořil většinu základní části pár se zkušeným McDonaghem, když při hře 5 na 5 společně odehráli 379 minut. Nejvíce ze všech dvojic Tampy Bay. Prostor však Černák dostával v průběhu základní části i vedle Victora Hedmana nebo Michaila Sergačjova. Se všemi třemi spoluhráči pak měl Černák poměr očekávaných gólů vyšší než 50 %, což tedy znamená převahu Lightning. To by se mohlo zdát v případě obhájců Stanley Cupu jako samozřejmost, v rámci této statistiky ale Černák s Hedmanem vytvořil úplně nejlepší pár Tampy, s McDonaghem poté třetí nejlepší.

Není tedy divu, že v základní části byl Černák z pohledu hned několika statistik nejspolehlivějším obráncem posledních vítězů Stanley Cupu, když s ním na ledě měla Tampa Bay poměr střeleckých pokusů 55,6 % a poměr očekávaných gólů rovných 56 %. Při porovnání se svými defenzivními spoluhráči najdeme Černáka v těchto kategoriích na prvním, respektive druhém místě.

Vynikající byl především v obranné činnosti, když soupeři měli proti Černákovi nejmenší počet střeleckých pokusů a vytvořili si šance pouze na 1,8 očekávaných gólů, což je excelentní číslo, které Černáka řadí mezi nejlepší zadáky i v rámci celé NHL.

Pokud pak porovnáme výkony jeho defenzivních spoluhráčů s ním a bez něho, měl Černák v rámci očekávaných gólů soupeřů na své spoluhráče velmi pozitivní vliv, když se po jeho boku jejich výkony zlepšovaly o 0,23 očekávaných gólu. Podobně to bylo i u střeleckých pokusů soupeřů, kdy spoluhráči po boku Černáka byli průměrně na ledě o téměř čtyři střely méně než bez něho.

Hlavní devízou Černáka při defenzivní činnosti je jeho postava, kterou velice dobře využívá při odebírání puku soupeřům a také obraně vlastní modré čáry. Útočníci soupeřů si ho při pokusu o vstup do pásma vybírají častěji než jeho partnery, když v základní části čelil 21 pokusům o vstup za 60 minut hry. S pukem na holi však soupeři prošli ani ne v polovině případů a v tomto ohledu je Černák z beků Tampy nejlepším a společně s Hedmanem jediným, který soupeře přinutil ke ztrátě nebo nahození ve více než 50 % případů.

V letošním zkráceném ročníku navíc Černák zažil i svoji prozatím nejlepší sezonu směrem do ofenzívy, když si připsal 18 bodů, 15 z nich dokonce při hře 5 proti 5 a v přepočtu na čas byl při základním počtu hráčů nejproduktivnějším obráncem Lightning.

Na své výkony ze základní části navíc navazuje i v play-off, kdy má na kontě šest asistencí, čtyři z nich při hře 5 na 5. Po Sergačjovovi má ve vyřazovacích bojích z obránců Lightning i druhý nejlepší poměr očekávaných gólů s 52,6 %. Na ledě byl u 11 vstřelených a šesti obdržených gólech.

Jon Cooper na něj opět navíc spoléhá proti ofenzivním lídrům soupeře, kdy proti Hurricanes společně s McDonaghem právě Černák odehrál nejvíce času proti Sebastianu Ahovi. V prvním kole pak společně trápili Aleksandra Barkova, kapitána Floridy. I když tedy Černák nesbírá množství bodů jako elitní obránci, pro úspěch v play-off je velice důležitým článkem sestavy.

Černák zkrátka v dresu Tampy Bay vyrostl po boku zkušených spoluhráčů mezi nejlepší defenzivní obránce NHL. Vzhledem k nadcházejícímu rozšiřovacímu draftu jistě dělá jeho potenciální ztráta spousty vrásek generálnímu manažerovi Julienu BriseBoisovi.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

'];