bahis siteleri

NHL.cz na Facebooku

Petr Adler: Antoine Vermette přilil oleje do půtek mezi hráči a rozhodčími

25. února 2017, 6:52

Petr Adler

Napětí mezi některými mužstvy, NHL jako soutěží, jejími hráči a jejími rozhodčími nebezpečně vzrůstá, a podle nedávných náznaků se blíží k okamžiku pořádného výbuchu.

Útočník Anaheim Ducks Antoine Vermette nedávno sekl čárového rozhodčího Shandora Alphonse hokejkou zezadu do lýtek. (Viz snímek z hledáčku televizní kamery.) Na takové legrace platí poměrně jednoznačné pravidlo: provinivší se hráč dostává zákaz hry na nejméně deset utkání.

Liga také vyslovila tento zákaz, jenže to nebylo hned. Od sdělení, že se na podobné chování vztahuje pravidlo o desíti zápasech, do chvíle, kdy byl trest vysloven, uplynulo pár dnů. Podle znalců místních poměrů, po celou tu dobu probíhala usilovná jednání mezi NHL a jejími hráčskými odbory NHLPA.

Výsledek: liga vynesla trest, a Vermette se doslova obratem odvolal co do výše trestu.

Jednání před komisařem NHL Garym Bettmanem se kromě provinilce zúčastnili zástupci mužstva a zástupci NHLPA. Odbory rozhodčích (NHLOA) ovšem lpěly na tom, že se celá věc tělesného útoku na jejich kolegu týká jich mnohem více než hráče, jeho mužstva i jeho odborů. Rozhodčí mají tedy také co říci k nápadu, že by Vermette neseděl celých deset zápasu.

Všichni, komu do toho něco je, se měli sejít ve čtvrtek na Manhattanu v New Yorku v kanceláři komisaře NHL Garyho Bettmana. Zástupci odborového svazu rozhodčích měli být údajně mezi přítomnými.

V každém případě je to tak, že v době, kdy vznikají tyto řádky, Bettman nevydal žádné rozhodnutí. Ono se to také moc neočekávalo: jeho rozhodnutí by mělo být právnicky neprůstřelné. Napsat něco takového, to nějakou chvíli trvá.

Tohle už tu bylo

Liga se rozhodně nechce dostat do situace kolem obránce Calgary Flames Dennise Widemana. Ten dostal za zákeřný krosček zezadu na čárového rozhodčího Dona Hendersona loni v lednu trest zákazu činnosti na dvacet zápasů.

Během onoho zápasu Wideman odmítl sdělení pozorovatelů možných otřesů mozku (concussion spotters), že by se měl jít nechat vyšetřit, protože ho krátce před tím narazil protihráč tvrdě na hrazení. Když liga vynesla trest, Wideman se odvolal a hájil se, že nevěděl, co dělá, protože utrpěl otřes mozku. Komisař Bettman trest potvrdil. Mimo jiné také proto, že se Wideman sice veřejně omluvil, ale z jeho textových zpráv, které liga obdržela, vyplynulo, že to celé považuje za frašku, kterou způsobili pitomí novináři.

Wideman se odvolal k nezávislému soudci, a ten nařídil, aby mu byl trest snížen o polovinu. Calgary Flames museli Widemanovi uhradit ušlou mzdu za devět utkání, ale NHL v první řadě vyrazila se zmíněným soudcem dveře, a kromě toho se odvolala k soudu: nezávislý soudce, podle jejího názoru, vůbec nevzal na zřetel ligové zdůvodnění.

Na okraj: Henderson je dodnes mimo provoz. Možná už si nikdy v životě nezapíská.

Liga poté zřídila skupinu nezávislých pozorovatelů, kteří mohou z Toronta nařídit, aby hráč, který projevuje jakékoliv sebemenší příznaky otřesu mozku, byl okamžitě odveden ze střídačky na ošetřovnu, bez ohledu na to, co si o tom myslí on sám.

Jenže: Vermette se nemůže hájit ničím jiným než zkratem. Šlo hlavně o to, že ho sice celá liga uznává za skvělého hráče na vhazování, jenže v kritickém zápase Ducks proti Minnesota Wild prohrával jedno vhazování za druhým, případně ho čárový rozhodčí vyhazoval od bodu pro vhazování pro nejrůznější prohřešky. A šlo vždycky o téhož chlapa: Shandora Alphonse.

Zebry se vztekají

Rozhodčí se nechávají slyšet, že to tentokráte takhle nenechají. Padlo v té souvislosti jméno Jim Schonfeld. To kdysi býval kouč New Jersey Devils. Po jednom pohárovém zápase se neudržel. Vletěl do chodby, kterou se odebírali do své šatny rozhodčí. Chtěl se vrhnout na hlavního rozhodčího Dona Koharskiho, ale v tom mu někdo zabránil. Tak na něj alespoň ječel velice silným hlasem, že je tlusté prase, a ať si jde dát ještě jednu buchtu (doslova: Have another doughnut, you fat pig! Have another doughnut!).

Schonfeld měl smůlu: v chodbě byl kameraman, a jeho záběry šly do světa v přímém přenosu.

Rozhodčí naléhavě požádali, aby se okamžitě dostavil president ligy John Ziegler. Jenže ten byl zrovna na cestách v Londýně. Ne v tom kanadském (v Ontariu). V tom anglickém, s paní královnou a vůbec se vším všudy. Co tam dělal, to se vlastně nikdy neprozradilo. Jenže rozhodčí na místě vyhlásili stávku. Dokud se jim nedostane zadostiučinění, nepískají.

Příští zápas pískali jacísi amatéři, kteří měli potíže se základním bruslením i s rychlostí, s jakou se hraje v NHL. Vypadalo to trošku jako groteska. Zbrusu noví rozhodčí ani na sobě nesměli mít pruhovaná trika s nápisem NHL, takže pískali oblečeni v dresy nechutné žlutavé barvy.

Zrušit zápasy šlo pouze teoreticky. Ve skutečnosti by to byl pro NHL průšvih nad jiné.

Schonfeld se vzápětí od vedení NHL dozvěděl, že má zastavenou trenérskou činnost. Od té doby se ve špičkovém hokeji pohybuje jako asistent či jinak jmenovaný pomocník nejrůznějších manažerů, ale už nikdy za střídačkou mužstva NHL v úloze hlavního kouče.

To bylo prvně, kdy si rozhodčí dupli. Když liga před lety snížila tresty za útok na rozhodčího Danieli Carcillovi nebo Michaelovi Pecovi pod minimální maximum, ozývaly se mezi rozhodčími hlasy znechucení, ale o Schonfeldovi nepadlo ani slovo.

Ted je to napínavější.

Spiknutí? To snad ne!

Došlo to tak daleko, že se začíná (třeba jen šeptem) mluvit o spiknutí proti Widemanovi, nebo alespoň proti Calgary Flames.

Když se o této teorii dozvěděli rozhodčí, nepovažovali to za vtipné. A odhalili pečlivě ukrývané tajemství: Flames si prý stěžovali lize, že jsou na ně rozhodčí přísnější než na kterékoliv jiné mužstvo. Liga svolala schůzi, a rozhodčí přinesli stohy video nahrávek, které měly dokázat nade vší pochybnost, že naopak, Flames se jen bohapustě vymlouvají, a že rozhodčí dokonce neodpískali několik flagrantních přestupků, jimiž se provinil právě zmíněný Wideman.

Ani jedna z vysokých jednajících stran prý na té schůzi nemluvila šeptem.

Jenže číslice jsou prosté: Flames vedou letos NHL v počtu trestů i v počtu trestných minut.

Právem? Neprávem?

A do toho se najednou začne tlačit nějaký střední útočník z Anaheimu. Jen proto, že mu ten večer nešla vhazování tak, jak mu jdou obyčejně, vylil si rozladění na čárovém rozhodčím. A teď chce, aby se mu snížil trest.

To, tvrdí rozhodčí, se blíží oné slavné příhodě ze soudní síně, kdy chlap zabil kvůli pozůstalosti oba své rodiče a pak žádal o milost, protože je úplný sirotek.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@nhl.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz

© Copyright - Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.